birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 02.04.2020 09:07

İHD: Cezaevlerinde 591’i ağır, bin 564 hasta mahkum var

İHD: Cezaevlerinde 591’i ağır, bin 564 hasta mahkum var

Ülkedeki cezaevlerinde bulunan hasta mahkûm sayısı yükseldi. Cezaevlerinde 591’i ağır hasta olmak üzere toplam bin 564 hasta mahkûm bulunduğu açıklandı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İHD Merkezi Hapishane Komisyonu ‘Ağır Hasta ve Hasta Mahpus Listesi’ni güncelledi. Alınması gereken önlemleri daha önce de söylediklerine dikkat çekilen İHD açıklamasında, sayının çok daha yüksek olduğu belirtildi.

Açıklamada, yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

■ Ağır hasta mahpusların tümü tam teşekkülü herhangi bir hastane raporuna istinaden derhâl salıverilmeli, tedavileri ailelerinin yanında sürdürülmeli ve sağlık sigortası devlet tarafından karşılanmalıdır.

■ Adli Tıp Kurumu sağlık sebebiyle infazın ertelenmesi raporlarında son ve tek merci olmaktan çıkarılmalıdır.

■ Sağlık sebebiyle infazın ertelenmesi kararlarında cumhuriyet savcılarının takdir yetkisi kaldırılmalı, hastanelerin verdiği raporlar esas alınarak cezaların infazları ertelenmelidir.

■ Hasta mahpusların infaz ertelemesi önündeki toplum güvenliği bakımından tehlike kriteri kanundan çıkarılmalıdır.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız