birgün

27° AÇIK

BİRGÜN EGE 10.12.2019 20:30

İHD İzmir: Yaşanan hak ihlallerine karşı sessiz kalmayacağız

İHD İzmir: Yaşanan hak ihlallerine karşı sessiz kalmayacağız

AYCAN KARADAĞ

10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası kapsamı dolayısıyla İnsan Hakları Derneği ( İHD) İzmir Şubesi, Konak eski Sümerbank önünde basın açıklaması düzenlendi. Grup adına basın açıklamasını okuyan İHD Şube Başkanı Avukat Zafer İncin, “Yaşanan hak ihlallerine karşı sessiz kalmayacağız” dedi. Basın açıklamasının ardından grup sesiz bir şekilde yürüyerek kordonda denize karanfil bıraktı.

"TÜRKİYE’DE FİİLİ GREV YASAKLARI DAYATILMIŞTIR"

Türkiye’de insan haklarının büyük bir saldırı altında olduğu belirten İncin, “OHAL KHK’ları ile kamudan (135 bin) ve özel sektörden ihraç edilip işsiz bırakılan 200 bin civarında emekçinin aileleri ile birlikte yaklaşık bir milyon insan açlığa mahkûm edilmiştir. Sivil ölüm diye tabir edebileceğimiz ihraçlar çok ağır bir ekonomik ve sosyal hak ihlali oluşturmaktadır. OHAL koşullarında kısıtlı olan işçi hakları daha da geriye gitmiştir. Yapılabilecek bazı grevler ertelenerek Türkiye’de fiili grev yasakları dayatılmıştır. Emekçilerin hak arama eylemleri kriminalize edilerek işçiler üzerinde yargı baskısı kurulması siyasi iktidarın ekonomik ve sosyal haklardan ne kadar çok uzaklaştığını göstermektedir. İşçi katliamlarının sayısının giderek artması ise oldukça vahimdir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclis’inin verilerine göre iş kazaları/cinayetleri sonucu Türkiye’de 2019 yılının ilk 11 ayında en az 1606 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Ekonomik krizin etkisi ile işsizlik giderek artmakta ve buna bağlı olarak yoksulluk yaygınlaşmaktadır. Biz insan hakları savunucuları olarak şunu tekrar dile getiriyoruz ülkemizde ve dünyada yaşanan hak ihlallerine karşı sessiz kalmayacağız ve yaşanan bu hak ihlallerinin takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ihd-izmir-yasanan-hak-ihlallerine-karsi-sessiz-kalmayacagiz-659861-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız