birgün

23° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 18.11.2018 08:32

İhmal öldürdü

Antalya’da bir otomobilin çarpması sonucu ağır yaralanan Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Aslıhan Kocapınar, yaşamını yitirdi. Öğrenciler kazanın gerçekleştiği yere üst geçit yapılması için imza kampanyası başlattı. Ailesi ise, “Başka Aslıhanlar ölmesin” dedi

İhmal öldürdü

Antalya’da bir otomobilin çarpması sonucu ağır yaralanan Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Aslıhan Kocapınar’ın beyin ölümü gerçekleşti. Mimarlık Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisi Aslıhan Kocapınar, akşam saatlerinde üniversite yerleşkesinin kuzey kapısından çıkarak yolun karşısına geçmek istedi. Kocapınar’a C.D. isimli sürücünün kullandığı otomobil çarptı. Kocapınar, kaldırıldığı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

SÜRÜCÜ ADLİ KONTROLLE SERBEST
Aslıhan Kocapınar’a çarpan sürücü C.D., polisteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. C.D., ifadesinde, geçen çarşamba günü saat 19.30 sıralarında seyir halindeyken Aslıhan Kocapınar’ın yolun karşısına geçtiği sırada kazanın meydana geldiğini söyledi. Kocapınar’ı korna çalarak uyarmaya çalıştığını ifadesinde anlatan C.D., “Ancak kulağında kulaklık vardı. Sanırım korna sesini duymadı. Çabalarıma rağmen kurtaramadım ve kaza meydana geldi. Hemen durup yardım istedim. Hastaneye kaldırılmasını sağladım. Kazadan dolayı çok üzgünüm” dedi.

‘VİCDANIMIZDA MAHKÛM ETTİK’
Kocapınar’ın 2 böbreğini ve bir karaciğeri bağışlanırken, babası Okan Kocapınar, “Aslıhanımız öldü, başka Aslıhanlar ölmesin. Kızımın vasiyetini yerine getirdik ve organlarını bağışladık. Daha önce annesiyle yaptığı bir sohbet sırasında, ‘Anne öldüğüm takdirde organlarımı bağışlayın’ demiş. Biz de onun vasiyetini yerine getirdik” dedi.
Okan Kocapınar, sürücünün adli kontrol kararıyla serbest bırakıldığını da hatırlatarak, “Biz onu vicdanımızda mahkûm ettik” dedi. Anne Ayşe Kocapınar ise “Kızımın yaşamını yitirdiği bu yola bir an önce üst geçit yapılmasını istiyoruz. Başka çocuklar ölmesin” diye konuştu.

Aslıhan Kocapınar’ın cenazesi AÜ Mimarlık Fakültesi’ndeki törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketi Aydın’ın Kuşadası ilçesine götürüldü.

ÖĞRENCİLER ÜST GEÇİT TALEP ETTİ
Olaya tepki gösteren üniversitesi öğrencileri, kazanın meydana geldiği Hürriyet Caddesi’ne üst geçit yapılması için sosyal medyada ‘#aslıhankocapınar’ başlık etiketiyle kampanya başlattı. Öğrenciler daha önce de bölgede kazaların yaşandığını ve üst geçit yapılmasını talep ettiklerini belirtti. Change.org üzerinden kampanya başlatan öğrenciler, defalarca imza toplanmasına ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından söz verilmesine rağmen üst geçit taleplerinin karşılıksız kaldığını kaydetti. Öğrenciler, “Bu bölgeye bir üst geçit yapılarak bu kazalara engel olunabilir. Daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel tarafından üst geçit sözü verildi. Fakat bu söz gerçekleştirilmedi” diyerek daha fazla can kaybı olmaması için destek istedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız