birgün

8° AZ BULUTLU

EKONOMİ 13.02.2020 01:33

İhracatta miktar arttı, değer düştü

İhracatta miktar arttı, değer düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2019'a ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı. Buna göre, geçen yılın aralık ayında ihracat birim değer endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 azaldı. Endeks aynı dönemde gıda, içecek ve tütünde yüzde 5,4 ve yakıtlarda yüzde 7,4 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 2 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2,1 düştü. İhracat birim değer endeksi, 2019'da ise bir önceki yıla göre yüzde 4,2 geriledi.

İthalat birim değer endeksi de Aralık 2019'da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 azaldı. Endeks söz konusu dönemde, gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,3, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 17,4, yakıtlarda yüzde 6,5 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 6,1 düşüş gösterdi. İthalat birim değer endeksi, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 4,5 geriledi.

MİKTAR ENDEKSLERİ YÜKSELDİ

Aralık ayında ihracat miktar endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 arttı. Endeks gıda, içecek ve tütünde yüzde 2, yakıtlarda yüzde 40 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 6,3 yükselirken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 1 azaldı. İhracat miktar endeksi 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 6,8 yükseldi.

İthalat miktar endeksinde ise Aralık 2019'da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,5 artış görüldü. Endeks, gıda, içecek ve tütünde yüzde 50,3, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 33,1 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 21,9 yükselirken, yakıtlarda yüzde 0,9 azaldı. İthalat miktar endeksi, 2019'da bir önceki yıla göre yüzde 4,8 geriledi.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi ise Aralık 2019’da bir önceki yılın aynı ayına göre 5,4 puan artarak 105,7 olarak kayıtlara geçti.

(AA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız