birgün

21° AÇIK

DÜNYA 11.07.2019 10:43

IKBY’deki yeni hükümet 10 ay sonra kuruldu: Oğul Barzani Başbakan seçildi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi, oyçokluğuyla hükümeti kurmakla görevlendirilen Mesrur Barzani’yi başbakan seçerek, 21 bakanlık kabinesine de güvenoyu verdi. IKBY Meclisi’nde bugün düzenlenen ve 111 milletvekilinin katıldığı olağan oturumda, geçen ay hükümeti kurmakla görevlendirilen eski IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin oğlu Mesrur Barzani, 88 oyla başbakan seçildi. IKBY’de Eylül 2018’de yapılan milletvekili seçimlerinde 45 milletvekili […]

IKBY’deki yeni hükümet 10 ay sonra kuruldu: Oğul Barzani Başbakan seçildi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi, oyçokluğuyla hükümeti kurmakla görevlendirilen Mesrur Barzani’yi başbakan seçerek, 21 bakanlık kabinesine de güvenoyu verdi.

IKBY Meclisi’nde bugün düzenlenen ve 111 milletvekilinin katıldığı olağan oturumda, geçen ay hükümeti kurmakla görevlendirilen eski IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin oğlu Mesrur Barzani, 88 oyla başbakan seçildi.

IKBY’de Eylül 2018’de yapılan milletvekili seçimlerinde 45 milletvekili çıkararak birinci parti olan KDP kabinede başbakanlık ve 8 bakanlık aldı.

KDP’nin aldığı bakan ve bakanlıkların isimleri şu şekilde; Başbakan Mesrur Barzani, İçişleri Bakanı Reber Ahmed Halil, Adalet Bakanı Fırset Sofi, Sağlık Bakanı Saman Hüseyin Muhammed, Eğitim Bakanı Alan Hama Said Salih, Turizm ve Şehircilik Bakanı Sasan Osman Avni, Diyanet İşleri Bakanı Pıştivan Sadık, Elektrik Bakanı Kemal Muhammed Salih ile Bölge Bakanı Vala Ferid. Seçimlerde 21 milletvekili çıkararak ikinci parti konumuna yerleşen KYB, daha önce de aldığı başbakan yardımcılığının yanı sıra 6 bakanlık aldı.

Önceki kabinede yine aynı görevde bulunan Kubat Talabani, Başbakan Yardımcısı seçildi. Goran Hareketi ise koalisyon hükümetinde seçimlerde çıkardığı 12 milletvekiliyle kabinede 4 bakanlık aldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız