birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 22.01.2020 16:10

İki yılda milyonlar harcayıp şu 'büyük hizmeti' yaptı: Bir tane sertifika verdi!

Helal Akreditasyon Kurumu’nun iki yılda 11,5 milyon lira harcadığı, buna karşın bugüne kadar sadece bir tane sertifika verdiği ortaya çıktı. Söz konusu sertifika da Türk Standartları Enstitüsü'ne verilmiş!

İki yılda milyonlar harcayıp şu 'büyük hizmeti' yaptı: Bir tane sertifika verdi!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın soru önergesine verdiği yanıtta, 2 yılda 11,5 milyon lira harcayan olan Helal Akreditasyon Kurumu’nun sadece bir sertifika verdiğini söyledi.

Gıda ürünlerine ‘Helal Ürün Sertifikası’ vermek amacıyla kurulan ve son 2 yılda 11,5 milyon lira bütçe harcayan Helal Akreditasyon Kurumu’nun geçen 2 yılda sadece bir sertifika verdiği ortaya çıktı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın soru önergesine verdiği yanıtta, kurumun iki yılda sadece bir sertifika verdiğini söyledi.

2 SENEDE BİR SERTİFİKA

Gıda alanındaki ürünlere “Helal Sertifikası” vermek amacıyla kurulan ve 5 yönetim kurulu üyesi atanıp 4 daire başkanı ile 50 kişilik personel de alan son 2 yıllık bütçesi ise 15.5 milyon lira olan Helal Akreditasyon Kurumu, iki senede yalnızca 1 sertifika verebildi.

Bütçesinin 11,5 milyon lirasını harcayan, Kurumun ilk ve tek sertifikası Türk Standartları Enstitüsü'ne verildi. CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat'ın bu konudaki soru önergesine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'dan yanıt geldi.

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan'ın haberine göre, Bakan Pekcan, kurumun TSE'ye helal belgesi verdiğini bildirdi. CHP'li Polat ise, “Bu kurum, israf ve öngörüsüzlüğe dayalı politikaların bir örneği. Helal belgesi vererek hiçbir sorun da çözülemez. Kuruma 2018-2019 dönemi için 15 milyon 710 bin 500 TL ödenek tahsis edilmiş, şimdiye kadar da 11 milyon 468 bin 457 TL’sini harcamış. Yaptığı ise tek bir sertifika vermek” dedi.

TEMSİL ÖDENEĞİ DE VAR

Öte yandan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2018- 2020 dönemi için Helal Akreditasyon Kurumuna 140 bin TL’lik temsil ve tanıtma gideri tahsis edildiğini ve bu ödeneğin, 12 bin 878 TL’sinin harcandığını açıkladı. Kurum’a 2020 yılındaki temsil giderleri için 16 bin TL, tanıtma giderleri için 14 bin TL olmak üzere toplam 30 bin TL temsil ve tanıtma gideri de tahsis edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız