birgün

19° AÇIK

GÜNCEL 25.07.2020 06:00

İkinci bir Sulukule vakası yaşanmasın

İkinci bir Sulukule vakası yaşanmasın

MERAL DANYILDIZ

İstanbul Beyoğlu’na bağlı Okmeydanı’nda yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinin tanıtım toplantısı için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Ancak kentsel dönüşüm projesi için kendilerinin fikrinin alınmadığını söyleyen mahalleli, karara tepki gösteriyor. Yıllardır esnaf olan Baykal İzci, yetkililerin halkın yanında olması gerektiğini dile getirerek, “İnsanlara hakkını vereceklerse, insanların yanında duracaklarsa gelsinler.

Okmeydanı çok değerli bölge ve bunun bilincindeler. O yüzden üç dört senede bir geliyorlar. Buraya 30, 40 sene boyunca hayatını adamış insanlar var. Ben otuz senedir esnaflık yapıyorum. Benim iki tane çocuğum var, yarın burası yıkıldığında ne yapacağım?” diye konuştu. Yıllardır Okmeydanı’nda berberlik yapan Selami Can, ikinci bir Sulukule vakasının yaşanmasından korktuklarının altını çizdi. Can, mağdur edilme korkusu yaşadıklarını vurgulayarak “Bu plan birileri için rant planı olabilir ama bizim hayatımızın planı” dedi ve ekledi: “Burada halkın mağdur edilmediği bir kentsel dönüşümünü problem etmiyoruz. Ama mevcut iktidarın daha önce yapmış olduğu kentsel dönüşümler sonucu yaşananlardan dolayı da endişeliyiz. Sulukule’deki gibi mağdur edilecek miyiz kaygısı yaşıyoruz. Ben 42 yaşındayım, burada doğdum büyüdüm. Evim de iş yerim de burada. 20 metrekarelik bir dükkânım var, geçimimi buradan sağlıyorum. Burası yıkıldığı anda kira yardımı haricinde geçimimi sağlayacak bir iş bulunması lazım.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız