birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 05.06.2020 08:11

İkinci dalga riski yok demek zor

İkinci dalga riski yok demek zor

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Ülkede, ‘normalleşme süreci’ devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ikinci dalga beklenmediğini ifade etti. Önceki gün gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkati çeken Koca, “Mevcut şartlarda sizlerin, salgın ve tedbirler konusundaki ferasetini de dayanak kabul ederek diyebiliriz ki ikinci dalga beklemiyoruz” diye konuştu.

Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, ikinci bir dalga yaşayıp yaşamayacağına ilişkin BirGün’e değerlendirmelerde bulundu: “Sayın Bakan’ın, ‘Bir dalga daha olmazsa’ gibi bir lafı var. Bu riskin geçtiğini söylemek çok zor. Bakanlık, salgının üçüncü ayında hala antikor çalışmasını yapmış değil. Ülkemizde toplum bağışıklığı yeterince gerçekleşmedi.”

AVM’lerin 11 Mayıs’ta açılmasından bugüne geçen süreci, “Kabak çiçeği gibi açılma” sözüyle değerlendiren Saltık, “Bu açılışın bedeli olarak salgın eğrisi, yükseklerde dalgalana dalgalana sürmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Brezilya, Peru, Hindistan ve İran’da ikinci dalga yaşandığını anlatan Saltık, “Dünya genelinde hasta sayıları son günlerde rekor kırıyor. Bu süreçte Türkiye’de pek çok kural ayaklar altına alınıyor. Örneğin Sayın Bakan, ‘1,5 metre sosyal mesafe’ diyor ama otobüslerde ve uçaklarda bu mesafe korunamayacak” diye konuştu.

BAKAN DA İNANMIYOR

İktidarın ülkeyi bir ‘anonim şirket’ gibi yönettiğinden söz eden Saltık, şunları söyledi:

“Bu süreçte ticari ve ekonomik kaygılar öne çıktı. Henüz virüse karşı bir ilaç yokken ve DSÖ’nün önerileri ortadayken biz, ölçüsüz şekilde açılıyoruz. Böyle devam edilirse ikinci dalga, dev bir dalga şeklinde olmayabilir ama salgın, bir türlü sönümlenmeyebilir. Sayın Bakan’ın kendi söylediklerine inanmadığını da bizzat konuşmalarında kullandığı, ‘İkinci dalga olmazsa’ lafından anlayabiliyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol