birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 02.07.2020 16:35

İkinci el araç alım-satımı yapan işletmelere yetki belgesi zorunluluğu getiriliyor

İkinci el araç alım-satımı yapan işletmelerle ilgili değişikliğe gidiliyor. İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Yönetmeliği’nde araç alım satımı için iş yapan işletmelere yetki belgesi verilmesinde aranan şartlara, çalışma ruhsatındaki iştigal konuları arasında ‘ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinin bulunması’ gerektiği de eklenecek.

İkinci el araç alım-satımı yapan işletmelere yetki belgesi zorunluluğu getiriliyor

Ticaret Bakanlığı, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Yönetmeliği’nde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Hazırlanan taslak uyarınca, araçların satılması, satışından vazgeçilmesi veya taşıt teslim belgesinin süresinin sona ermesi durumunda satış ilanı üç gün içinde kaldırılacak.

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, internet ortamındaki ilanlara yer veren siteler ise yetki belge kontrolü yapma şartıyla mağaza açılışlarına izin verebilecek. İnternet ortamındaki mağazanın adı olarak gerçek işletme adının kullanılması gerekecek.

EKSPERTİZ KURALI DA DEĞİŞTİRİLECEK

Ekspertiz raporlarına da yeni düzenlemeler geliyor. Buna göre ekspertiz raporu satışın yapıldığı tarihten önceki 7 gün içinde alınacak.

Taşıtın gerçek durumuna aykırı ekspertiz raporu düzenleyen işletmeler, uyarıya rağmen yine aykırı rapor hazırlarlarsa yeterlilik belgeleri TSE tarafından iptal edilecek. Bu işletmelere 2 yıl boyunca aynı konuda yeterlilik belgesi verilmeyecek.

Araç alım satımı için iş yapan işletmelere yetki belgesi verilmesinde aranan şartlara, meslek odası ve vergi kayıtları ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatındaki iştigal konuları kısmına ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinin bulunması gerektiği de eklendi.

İŞLETMELER BELGESİ OLMAYANI ÇALIŞTIRAMAYACAK

İkinci el araç alım satımı yapan işletmeler mesleki yeterlilik belgesinin aranmayacağı hâller dışında, belgesi olmayan kişileri pazarlama ve satış personeli olarak çalıştıramayacak.

İşletmelerin yükümlülükleri arasına, ticari faaliyet sırasında ahlaka uygun, adil ve dürüst davranılması, hukuka aykırı davranışlarda bulunulmaması, alım-satımı etkileyecek bilgilerin gizlenmemesi ve kişilerin etik olmayan uygulamalara teşvik edilmemesi de eklendi.

Ayrıca yol ve kaldırım gibi ortak kullanım alanlarının taşıt teşhir alanı olarak kullanılmaması da işletmelerin bir diğer yükümlülüğü olacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız