İkinci reform paketi Yunanistan parlamentosundan geçti

23.07.2015 12:02 DÜNYA

Dün gece geç saatlerde yapılan oylamayla, Yunanistan parlamentosu Troyka ile yapılan anlaşma doğrultusunda hazırlanan ikinci reform paketini de onayladı. 230 milletvekilinin "evet" dediği reformlara, 63 milletvekili "hayır" dedi. 36 SYRİZA milletvekili, "hayır" ya da "çekimser" oy kullandı. İlk oylamada "hayır" oyu kullanan eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ise, dün geceki oylanan reformların kendi önerdiği reformalar olduğunu belirterek "evet" oyu kullandı.

Kreditörlerin talep ettiği reformların ikinci ayağını da dün gece parlamentodan geçmesiyle Yunansitan 86 milyar avroluk üçüncü kurtarma paketi için resmi görüşmelere başlamaya hazır. Parlamentoda reformları savunan Başbakan Aleksis Çipras, reformlardan mutlu olmadığını, ancak Yunanistan'ın iflastan kurlulmak için başka çaresi olmadığını tekrar dile getirdi.

Üçüncü kurtarma paketi için görüşmelerin başlaması, Troyka olarak adlandırılan uluslararası kreditörlerin tekrar Atina'ya dönmesi anlamına geliyor. Ocak ayındaki seçimler öncesinde, Çipras Troyka'yı Yunanistan'dan kovma vaadinde bulunmuştu.

The Guardian