birgün

11° HAFİF YAĞMUR

İkizdere’de doğa talanına karşı direnen köylülere jandarma müdahalesi!

Cengiz İnşaat’ın taş ocağı açma girişimine karşı İkizdere halkının başladığı direniş sürüyor. Evleri jandarma tarafından ablukaya alınan yurttaşlar patika yollardan geçerek iş makinelerinin önünü kesti. Yurttaşlardan biri, “Komutan, bu ormanı size yok ettirmeyeceğiz” dedi. Direnen köylülere jandarma müdahale etti.

ÇEVRE 25.04.2021 15:53
İkizdere’de doğa talanına karşı direnen köylülere jandarma müdahalesi!
Abone Ol google-news

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat’ın Rize’de İşkencidere Vadisi’nde taş ocağı açma girişimine karşı İkizdere halkının direnişi sürüyor. Yurttaşlar, jandarmanın tüm engellemelerine karşı iş makinelerine bir kez daha engel oldu. Direnen köylülere jandarma müdahale etti.

Rize İkizdere'de İşkencidere Vadisi'nin Cengiz İnşaat'ın taş ocağı için tahrip edilmesine karşı mücadele eden yurttaşların evleri ve arazileri, jandarma tarafından ablukaya alındı. Direnerek jandarmayı arazilerinden çıkaran yurttaşlar, yolların kapatılması nedeniyle iş makinesinin çalışma yürüttüğü vadiye patika yollardan giderek ulaştı.

Yöre halkından bir yurttaş, ''Pazar günü sabahın erken saatlerinde hiç izin olmadan evlerimizin içine kadar giren devletin jandarmaları, halkı koruyacağına şirketin korumalığını yapmaktadır. Ey devletin görevlileri, neredesiniz, insanların yaşam alanlarına giriyorlar, nasıl bir hukuksuzluktur" diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

Barikat önünde tüm Türkiye'ye seslenen bir yurttaş, "Bize hak vermeniz yeterli değil, bir şey yapın! Eğer bir şey yapılmazsa ve biz burayı kaybedersek, bu doğa yok olursa herkes kaybeder" dedi.

Ormandan geçerek yol üzerinde bekleyen kadınlardan biri jandarma müdahalesi sonucu fenalaştı.

“Biz buraya ölmeye geldik. Çek askerini geri” diye jandarma komutanına seslenen köylüler geri adım atmadı.

Bir köylünün “Komutan, bu ormanı size yok ettirmeyeceğiz!” diye seslendiği anların görüntüleri Av. Yakup Okumuşoğlu’nun hesabından paylaşıldı.

Direniş ardından jandarma müdahalede bulundu. İkizdere Dernekleri Federasyon Başkanı Ziya Yıldırım gözaltına alındığı öğrenildi.

23 Nisan günü de sokağa çıkma yasağını fırsat bilen Cengiz İnşaat’a ait iş makineleri, jandarma eşliğinde bölgeye gelmiş ancak halkın direnişi sonucu engellenmişti.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, kısa süre önce İkizdere ilçesindeki İskencidere Vadisi’nde acele kamulaştırma kararı alınmış, vadiye Cengiz İnşaat tarafından taş ocağı kurulacağını öğrenen köylüler İşkencidere Vadisi girişine çadır kurup nöbete başlamıştı.

Cengiz İnşaat’ın iş makineleri ve jandarma karşısında geri adım atmayan köylüler, “Nefesimizi, ekmeğimizi korumaya geldik” diyerek nöbetlerini sürdürüyorlar.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol