birgün

15° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 03.05.2021 14:03

İkizdere’deki yaşam mücadelesine bir gözaltı daha

İkizdere’de tüm baskılara rağmen köylülerin direnişi sürüyor. Sabah erken saatlerde patika yollardan alana çıkmak isteyen İDEF Başkan Yardımcısı Yılmaz ise jandarma tarafından gözaltına alındı.

İkizdere’deki yaşam mücadelesine bir gözaltı daha

YAREN ÇOLAK

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencidere Vadisi’nde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı direniş sürüyor.

İkizdere Dernekler Federasyonu (İDEF) Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz bugün sabahın erken saatlerinde patika yollardan iş makinalarının olduğu alana çıkmaya çalışırken jandarma tarafından gözaltına alındı.

Bölgede günlerdir Cengiz’in talanına karşı mücadele veren Yılmaz yaklaşık 5 saattir ifade veriyor.

İDEF Başkan yardımcısı İsmet Ekşi olayı şu ifadelerle anlattı:

Sabah saatlerinde makine çalışınca ormanda patika yollardan alana çıktılar. Her zaman olduğu gibi jandarma barikatı köylüleri karşıladı. Musa Bey’de patika yoldan gidiyordu. Jandarmaya seslenerek, ‘Yapmayın etmeyin ağaçları yıkmayın’ dedi. Bunun üzerine de jandarma tarafından gözaltına alındı. Musa Bey daha öncede direnişte gözaltına alınmıştı. Köylüler, kadınlar orada direniş devam ediyor.
Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol