birgün

32° AZ BULUTLU

İkizdere direniş alanına 'kamulaştırma' adı altında yıkım

Rize İkizdere'de Cengiz Holding'in yapmak istediği taşocağına karşı direniş sürerken, İkizderelilerin direniş alanı 'acele kamulaştırma' kararıyla yıkılmak isteniyor. Arazinin sahibi Kemal Baş, "Kamulaştırma ve yıkım kararı tebliğ edilmedi. 'Cuma gününe kadar boşaltmanız lazım yıkım olacak' dediler" diye konuştu.

ÇEVRE 22.09.2021 15:24
İkizdere direniş alanına 'kamulaştırma' adı altında yıkım
Abone Ol google-news

Dilara ŞİMŞEK

Rize İkizdere’de bulunan İşkencedere Vadisi’nde iktidara yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding’in yapmak istediği taşocağına karşı direniş sürüyor. Bölge halkı talan projesine karşı aylardır nöbete devam ederken doğa kıyımına her geçen gün birisi ekleniyor. İkizderelilerin direniş alanında bulunan ve kullanılmayan fabrikanın, çay bahçelerinin acele kamulaştırma gerekçesiyle yıkılacağı öğrenildi. Arazinin sahibi ise İkizdere direnişçilerinden olan Kemal Baş.

Ağustos ayında bölge için acele kamulaştırma kapsamında çalışmalar başlatıldığı duyumlarını aldıklarını söyleyen Baş, kamulaştırma ve yıkım kararının kendilerine tebliğ edilmediğini söyledi.

Baş, arazinin aynı zamanda İkizdere direnişçilerinin toplanma alanı olarak kullanıldığını ve acele yıkım kararının bu nedenle alınabileceğini kaydetti:

"Jandarma aradı ve cuma günü yıkım olacağını söyledi. 6 dönümlük bir yer, çay bahçeleri de var orada. Orayı olduğu gibi yıkacaklar. Taşocağı şantiye yolunun hemen altında bu yıkılacak yer. Yolu arazinin üzerinden getirecekler. İkizdere direnişi için çadır burada olduğu için ve direnişçiler burada toplandığı için burası hedef gösterilmiş olabilir. Çünkü burada bir direniş var. Cumhurbaşkanı burada protesto edildi. Cumhurbaşkanı “Ne kadar komünist varsa alıp buraya getiriyorlar. Siz bizim önümüzü kesemezsiniz” demişti. Cengiz holdingin kazanacağı ufacık bir taş bile hesaplanarak bu kararlar alınıyor. İnanılmaz bir doğa kıyımı var. Hemen kamulaştırmaya gidiyorlar, tebligat yok bildiri yok bir jandarma arıyor ve yerleriniz acele kamulaştırma yapılmış Cuma gününe kadar boşaltmanız lazım orada yıkım olacak deniliyor."

Baş, cuma günü sabah saatlerinden itibaren hukuksuzluğa dur demek için fabrika ve direniş alanında buluşma çağrısı yaptı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol