Akbelen ormanlarının kömür uğruna kıyıma uğramaması için 163 gündür verilen mücadele, dondurucu soğuklara rağmen aralıksız olarak kararlı bir şekilde sürdürülüyor.

İkizköy’de nöbet soğuğa rağmen sürüyor

Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ

Muğla’nın Milas ilçesinde LİMAK-İÇTAŞ’a ait Yeniköy Termik Santralinin kömür ihtiyacı için 750 hektarlık alanda bulunan çam ağaçlarını kestirmemek için yaşam savunucularının doğa nöbeti 163 gündür devam ediyor.

Kış aylarındaki soğuk havaya rağmen süren nöbette, yaşam savunucuları Akbelen Ormanı'nı vermeyeceklerini söylüyor. Akşamları da nöbet alanını terk etmeyen yaşam savunucuları, nöbet alanına kurdukları çadırlarda kalıyorlar.

Kış koşullarının çok ağır geçtiği bölgede, hava sıcaklığı geceler -3 derecelere kadar düşüyor. Dondurucu soğuğa rağmen direnişçiler, birbirlerine kenetlenerek çadırlarında kalmaya devam ediyor. Orman nöbetçilerinin en büyük isteği ise yaşam savunucularının ve Milaslıların kendilerini yalnız bırakmamaları. Nöbete devam edenler, yurttaş desteğinin dondurucu soğuklarda içlerini ısıtan en önemli şey olduğunu söylüyor.

BirGün’e konuşan bir doğa nöbetçisi, “Akbelen’de hava çok soğuk. Kovadaki su dondu. Tankerden akan su dondu. Burada iklim koşulları ağır. Her şeye rağmen nöbetimiz sürecek. Yılmak yok. Geri adım atmak yok. Bizim desteğe ve dayanışmaya ihtiyacımız var. Unutmayalım ki dayanışma soğuğu da yener, her türlü engeli de aşar. Birlikte başaracağız” dedi.