birgün

16° AÇIK

AVRUPA 06.08.2021 12:11

İklim aktivistlerinden genel grev çağrısı

Küresel ısınmaya karşı mücadele eden iklim aktivistleri, "Geleceğimiz satılık değildir" diyerek Frankfurt'ta 13 Ağustos'ta merkezi iklim grevine hazırlanıyor.

İklim aktivistlerinden genel grev çağrısı

BirGün FRANKFURT

Politikacıları finans sektörünün iklime zarar veren yatırımlarına karşı sessiz kalmakla suçlayan aktivistler, "Tüm insanları 13 Ağustos 2021 tarihinde Frankfurt'ta yapılacak merkezi iklim grevine katılmaya çağırıyoruz! İklim dostu bir gelecek için, kömür, petrol ve gaza milyarlarca dolar yatırım yapan bir finans sektörüne karşı birlik olalım" dediler.

iklim-aktivistlerinden-genel-grev-cagrisi-907117-1.

Doğa dostları çağrılarında, Commerzbank'ın, Paris Anlaşması'ndan bu yana fosil enerji şirketlerini 11 milyar dolardan fazla finanse etmesine ve Deutsche Bank'ın da 2016 ile 2020 yılları arasında iklime zararlı yatırımlara 74 milyar dolar kaynak aktarmasına dikkat çektiler.

İklim grevi çağrısında şu ifadeler yer aldı:

Geleceğimiz satılık değildir!

Tüm insanları 13 Ağustos 2021'de Frankfurt'ta yapılacak merkezi iklim grevine katılmaya çağırıyoruz! İklim dostu bir gelecek için, kömür, petrol ve gaza milyarlarca dolar yatırım yapan bir finans sektörüne karşı birlik olalım.

Korona krizi tüm hızıyla devam ederken ve finansal, sosyal acil durum büyük çoğunluk için kötüleşirken birkaç kişi, doğa ve insanların sırtından kâr etmeye devam ediyor. Bankalar ve politikacılar doğayı korumaktan bahsediyor ama onlar sadece para kazanıyor.

Şu anda, özel finans kuruluşları, CO2 bütçesinin 3/4'ünü 1,5 derece* için tüketecek devasa fosil yakıt projelerini finanse ediyor. Commerzbank, Paris Anlaşması'ndan bu yana fosil enerji şirketlerini 11 milyar dolardan fazla finanse etti. Ve sadece Deutsche Bank, 2016 ile 2020 yılları arasında iklime zarar veren yollara 74 milyar dolar yatırım yaptı. Ancak bu sadece geleceğimizi satan bireysel şirketlerin kararlarıyla ilgili değil - bankaların eylemleri siyasi kararlarla yakından bağlantılı. Alman devleti, 2008 mali krizinin ardından Commerzbank'ı iflastan kurtardı. Hükümet, bankanın hisselerin bir bölümü hala devlete ait olduğu halde, bankanın iklime zarar veren yatırımlarını görmezden geliyor. Hükümetin aldığı önlemler, iklim krizinin daha çok uzakta olduğu ve Almanya'ya asla ulaşmayacağı izlenimini verirken, iklime zarar veren şirketlerin sesi ise parlamentolarda dikkate alınıyor.

Bu durumu artık kabul edemeyiz. Birlikte gri finans bölgesinin ortasında bir çeşitlilik anı yaratmak ve aşağıdan demokrasi ve dayanışma oluşturmaya başlamak istiyoruz. İklim dostu bir geleceğin temellerini atalım!

* küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlama olasılığı %66'dır. Kaynak: Kayıp Beş Yıl Raporu | urgewald e.V.

iklim-aktivistlerinden-genel-grev-cagrisi-907118-1.

iklim-aktivistlerinden-genel-grev-cagrisi-907122-1.