birgün

22° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 27.09.2019 15:34

"İklim değil sistem değişmeli"

"İklim değil sistem değişmeli"

Uğur KURNAZ

Denizli’de Büyük Menderes İnisiyatifi dün basın açıklaması yaptı. Büyük Menderes İnisiyatifinin açıklamasına, TMMOB ve Denizli Barosu Çevre Komisyonları da katılarak destek verdi.

Basın açıklamasında konuşan Mustafa Çallıca, “100 binlerce yılda oluşan buzullar son 50 yılda hızla gidiyor. Birleşmiş Milletler iklim eylem zirvesinde küresel ısınmaya 2030 yılında en azından 1,5 santigrat derece sınırında tutmak için yeni taleplerde bulunuyor. Önlem alınmaz ise 2100 yılında altı santigrat derecelik artışın dünyayı altüst edeceğini bilim insanların tarafından dile getiriliyor” dedi. Çallıca iklim krizinin sağlımızı da etkilediğini ifade etti.

Çallıca şöyle konuştu:

“İklim krizi ile birlikte eşzamanlı dünya doğaseverleri mücadeleyi devam etmişlerdir. İklim krizine karşı sesleri yükseltilmiştir. İklim adaleti eylemcileri küresel kapitalizmin iklim değişikliği üzerindeki etkisini vurgulamak üzere ‘iklim değil sistem değişmeli’ söylemini gündemleştirmişlerdir. Biz de Büyük Menderes İnisiyatifi olarak haykırıyoruz, iklim değil sistem değişmeli’ diyoruz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız