birgün

21° PARÇALI BULUTLU

RÖPORTAJ 15.04.2019 08:25
author

İklim değişiyor!

Tribünler “Mazbatayı ver, mazbatayı ver, İmamoğlu’na mazbatayı ver!” diye inledi hafta sonunda. Bin bir ayak oyunuyla seçimlerin yineletilmeye çalışılmasına İstanbul’dan sağlam bir yanıt gönderildi. Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nün uydurma bir “tasarruf” gerekçesiyle öğrencilerin bahar şenliğine izin vermemesi üzerine ülkenin en saygın sahne sanatçıları tek tek çıkıp hiçbir ücret talep etmeden bu şenlikte seve […]

Tribünler “Mazbatayı ver, mazbatayı ver, İmamoğlu’na mazbatayı ver!” diye inledi hafta sonunda. Bin bir ayak oyunuyla seçimlerin yineletilmeye çalışılmasına İstanbul’dan sağlam bir yanıt gönderildi.

Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nün uydurma bir “tasarruf” gerekçesiyle öğrencilerin bahar şenliğine izin vermemesi üzerine ülkenin en saygın sahne sanatçıları tek tek çıkıp hiçbir ücret talep etmeden bu şenlikte seve seve sahne alabileceklerini ilan ettiler…

Kırşehir Belediye Başkanı’nın makam aracını satılığa çıkarma teklifi, AKP’li meclis üyelerinin itirazına rağmen CHP, İyi Parti ve MHP’li üyelerin desteğiyle belediye meclisinde kabul edildi.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Ahmet Türk’ün “yaşı ve hastalığı” sebebiyle makamına oturamayacağını öne süren Akp’lilerin talebi kabul görmedi. Türk, mazbatasını alıp makamına oturdu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ilk iş olarak Ulus Kent Meydanı’nda yıllardır adeta çürümeye terk edilen Zafer Anıtı’nı temizletti.

Tire’nin İyi Partili Yeni Belediye Başkanı, şimdi DSP’li olan eski başkanın kendi ismini verdiği stadın adını Gazi Mustafa Kemal Atatürk stadı olarak değiştirdi.

Tüm Türkiye’de hayranlık ve ilgi uyandıran Tunceli belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ilk iş olarak belediyenin etrafındaki beton duvarları yıktırdı. Dersimliler, Belediye’ye rahatça girip çıkabiliyor.

Seçimden önce “İzmir mahallenin en güzel kızı. Kim talip olmaz ki?” diye soran Nihat Zeybekci’nin şimdi “Aslında ben hiç talip olmadım. Beni zorla aday yaptılar” dediği öğrenildi. Reis’in seçim yenilgisinde faturayı MHP’ye kesmeye ve ittifakı bitirmeye hazırlandığı haberi Ankara kulislerinde dillendirilmeye başlandı. Damat Bakan Berat Albayrak, Amerika’da yatırımcılarla yaptığı toplantıdan eli boş dönüyor. AKP mahallesinin en ürkek muhalifi Abdullah Gül bile radikal sayılacak bir çıkış yaptı ve İstanbul seçimleriyle ilgili “Zamanında bize yapılanların aynını biz şimdi başkalarına yapmamalıyız!” dedi. Korku eşiği bu mahallede bile aşılıyor.

İzmir’den Artvin’e, Edirne’den Ardahan’a, Sinop’tan Hatay’a, Diyarbakır’dan Ankara’ya korku duvarları yıkılıyor. Antalya’dan, Adana’dan, Mersin’den sıcak rüzgârlar esiyor. İklim değişiyor; bu defa gerçekten Akdeniz oluyor. Bir ülke, bir araya gelip kararlı durunca güçlünün sadece gücünden dolayı haklı olamayacağını, haklının da güçlü olabileceğini fark ediyor. İktidarın saadet halkasının zincirleri İstanbul’u kaybetmiş oldukları gerçeğiyle kırılıyor. Binali Yıldırım’ın esprileri bu kez güldürmüyor. Erdoğan artık korkutmuyor!

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol