birgün

16° KAPALI

GÜNCEL 04.04.2020 07:00

İklimi değil, sistemi değiştirin

İklimi değil, sistemi değiştirin

Kardelen Tatar

İklim krizine karşı acil ve somut önlemler alınması talebiyle örgütlenen 5. Küresel İklim Grevi salgın nedeniyle dijital platformda yapıldı. Fridays for Future) hareketinin ve Sıfır Gelecek’in çağrısıyla Türkiye’nin ilk dijital iklim grevinde bir araya gelen iklim aktivistleri taleplerini sıraladı.

Basın açıklamasını okuyan iklim aktivistleri Selin Gören ve Atlas Sarrafoğlu “Zor günlerden geçiyoruz. Gezegenimizi savunmamızın önünde bile engeller çıkarıyor. Ama bu durum bizi durduramaz. Asla vazgeçemeyiz dediğimiz yaşam standartlarımızdan böylesi bir acil durumda nasıl vazgeçebildiğimizi görüyoruz. Demek ki AVM’siz de yaşarız, daha az tüketerek de. Ama doğasız yaşayamayız. Canlı yaşamını gözeten bir sisteme geçiş yapmamız gerektiği artık gün gibi ortada. Bir krizi yaşıyoruz, bir başka kriz istemiyoruz” dedi. BirGün’e konuşan iklim aktivisti Yağmur Ocak ise “İnsanlar kendilerini tüm Dünyanın ve tüm türlerin patronu sanıp, ekosisteme istediğini yaparken, bir virüs karşısında bile ne kadar çaresiz olabileceklerini gördü. İklim krizi de virüsler gibi sınır tanımaz ve küresel çapta mücadele gerektirir” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız