birgün

7° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 09.11.2019 10:10

İklimi millet bahçesi değil fosilden vazgeçmek kurtarır

İklimi millet bahçesi değil fosilden vazgeçmek kurtarır

Kardelen Tatar

2013 yılında özelleştirilen ve çevre yatırımlarını tamamlamaları için 2019’un sonuna kadar süre verilen kömürlü termik santrallar gereken yatırımı yapmadı. Şimdi, söz konusu 15 termik santral için verilen sürenin uzatılmaması isteniyor. Kanun teklifi eğer yasalaşırsa, filtresiz şekilde çalışmalarını sürdüren ve havayı kirleten bu santrallara 4 yıl daha izin verilecek.

İklimci çocuklara ses verin

Konuya tepki gösteren CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “TBMM gündemi, periyodik dönemlerle bu düzenleme ile meşgul edilmektedir” dedi.

iklimi-millet-bahcesi-degil-fosilden-vazgecmek-kurtarir-647431-1.

Karaca sözlerini şöyle sürdürdü, “Tüm partilerin ortak görüşü ile geri çekilmesine karşın, daha önemlisi Anayasa Mahkemesi kararlarına karşın büyük bir ısrarla tekrar ısıtılıp geri getiriliyor. CHP olarak, bu konudaki tavrımız yine aynı olacaktır.”

“Şu ana kadar uygulanmamış cezai işlemlerin, 20 katını uygulayacaklarını taahhüt ederek, ısrarla bir şans daha verilmek isteniyor” diyen Karaca, cezai işlemlerin uygulanmayacağını düşündüklerini söyledi.

Denetimsizliğin en önemli sorun olduğuna değinen Karaca, şunları söyledi: “Yükümlülüğünü yerine getirmeyerek, her geçen gün daha fazla kirlilik getiren bu termik santrallere sürekli bir şans verilmek isteniyor. Hükümet bu işi çocuk oyuncağına çevirdi. Ancak, iklim talebinde bulanan çocuklarımız, oyun oynamıyorlar. Taleplerinde son derece ciddiler. İklim, millet bahçeleri ile değil; fosil yakıttan vazgeçmekle kurtarılır. AKP’ye sesleniyorum. Gelin, Yatağan Termik Santralini, millet bahçesine çevirelim. CHP Doğa Hakları olarak, gelecek kuşakların haklarını teslim etme yükümlülüğümüz karşısında, bu düzenlemeyi geçirmemek için mücadele edeceğiz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız