birgün

15° AÇIK

İKSV 'şiddet faili olması' sebebiyle bir yönetmenin belgeselini yarışmadan çıkardı

İKSV ve İstanbul Film Festivali, yönetmen Serhat Yüksekbağ'ın 'Yeni Bir Dünya Doğuyor' belgeselini, Yüksekbağ'ın bir şiddet olayının faili olması sebebiyle yarışmadan çıkardığını duyurdu.

GÜNCEL 14.04.2022 14:41
İKSV 'şiddet faili olması' sebebiyle bir yönetmenin belgeselini yarışmadan çıkardı
Abone Ol google-news

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve İstanbul Film Festivali, 'Yeni Bir Dünya Doğuyor' isimli Serhat Yüksekbağ imzalı belgeseli, Yüksekbağ'ın 'şiddet olayının faili' olması gerekçesiyle Ulusal Belgesel Yarışması'ndan çıkardı.

Serhat Yüksekbağ imzalı 'Yeni Bir Dünya Doğuyor' belgeseli 41'inci İstanbul Film Festivali kapsamında gösterime girmişti. İKSV ve İstanbul Film Festivali, Yüksekbağ'ın belgeselini yarışmadan çıkardı.

İstanbul Film Festivali tarafından Twitter'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması’na seçilen “Yeni Bir Dünya Doğuyor” filminin yönetmeninin geçtiğimiz yıllarda yaşanan bir şiddet olayının faili olduğunu öğrendik. İKSV ve İstanbul Film Festivali olarak, hayatın her alanında kadına yönelik şiddetin ve failin karşısında, maruz kalanın yanında olduğumuzu bir kez daha hatırlatarak, filmi Ulusal Belgesel Yarışması’ndan ve programımızdan çıkardığımızı bildirmek isteriz. PDF biletlerin iadesi biletlerin alındığı hesaplara otomatik olarak yansıtılacaktır. Basılı bilet sahibi izleyicilerimizin iade işlemlerini başlatmak için biletleriyle birlikte İKSV ana gişe veya Zorlu PSM Passo gişesine başvurmalarını rica ederiz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol