İktidarın enflasyona yönelik politikaları tepki çekerken iktisatçı Oyan “Fiyat sabitleme gibi yöntemlerle halkı teskin etmeye çalışacaklar” derken ekonomist Civelek ise “Durumun düzeleceği yanılgısı içerisindeler” dedi.

İktidar büyük bir yanılgı içerisinde

EKONOMİ SERVİSİ

Enflasyon yakıcılığını her geçen gün daha fazla hissettirirken iktidar kanadından sorunu normalleştirmeye yönelik yapılan açıklamalar gündemde yer etti. Ekonomi Bakanı Nureddin Nebati yüzde 61’lik enflasyonu olağan karşılarken AKP’li Erdoğan ise giderek yoksullaşan, ücretleri daha yılın ilk ayından eriyen emekçilere yönelik “Enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz” şeklindeki ifadelerini tekrarladı. Uzmanlar ise AKP iktidarının sorunu normalleştirip toplumu oyalamaya yönelik adımlar attığını ancak büyük bir yanılgı içerisinde olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Oğuz Oyan iktidarın enflasyona yönelik mücadelesinin alım gücünü artırmaya yönelik geçici hamleler yapmak üzerine kurduğunu söyledi. Oyan şöyle konuştu: “Türkiye’de enflasyon AKP öncesi döneme çıktı. Ancak şöyle bir fark var. AKP iktidara geldiğinde enflasyon gerileme eğilime girmişti. Üretici enflasyonu düşük tüketici enflasyonu yüksekti. Şimdi durumun tam tersi olduğunu görüyoruz.”

FİYAT SABİTLEME YAPABİLİRLER

İktidarın izlediği politikanın alım gücüne yönelik olduğunu aktaran Oyan sözlerine şöyle devam etti: “Asgari ücrete yapılan zammı yeterli görüyorlar. Son olarak 20 ürünün fiyatının sahiplenmesi gibi bir cin fikir çıktı. Un, yağ, şeker ya da temizlik ürünleri gibi TÜİK’in genel olarak tüketici sepetine giren ürünlerin bir bölümünde fiyatların sabitlenebileceği konuşuluyor. Bu nasıl olacak? Kapitalizm öncesi toplumlarda bile denenmiş ve yürütülememiş. 10 liraya üreten 5 liraya nasıl satacak? Aradaki farkı devlet verecekse bu yine sorunu çözmez, merdiven altı üretimler olur ama onun ötesinde bu vergi mükelleflerinin cebinden ödenecek. Peki bu bedeli neden ödüyor toplum?”

Halkın yoksullaşmaya ve açlığa sürüklendiğini aktaran Oyan şunları söyledi: “Orta sınıfın önemli bir bölümü alt-orta sınıf yoksullaştığını hissediyor. Bu sınıfa mensup belli bir refah düzeyinde olan insanların elektrik faturasını ödeyemediğini görmezdik. Şimdi bunlar yaşanıyor.”

Yaşanan krizin mutlaka bir sosyal ve siyasal tepkisi olacağını aktaran Oyan “Türk-İş asgari ücret için aralık ayını gösteriyor. Bu noktada konfederasyonun sallanması lazım. Türk-İş tabanının tepki üretmesi gerekir. Siyaseten muhalefet partileri enflasyonu sıkça dile getiriyor ancak tepkinin örgütlenmesi lazım. Miting meydanları ne güne duruyor” dedi.

HALKI TESKİN ETMEYE ÇALIŞACAKLAR

Ücretlerin aylık olarak belirlenmesi gerektiğinin altını çizen Oyan “Yılda 2 kere belirlenmesi konusunda bile tereddütler var. Aylık endekslemenin şart olduğu bir enflasyon var. Kitleleri sefaletten kurtarmak için bu şart. Artık yoksulluğu da geçti açlık noktasına gitmekte durum” ifadelerini kullandı.

iktidar-buyuk-bir-yanilgi-icerisinde-1000707-1.

Fotoğraf: Prof. Dr. Oğuz Oyan

AKP’nin bittiği noktaya geldiğini ve iktidar kanadının sorunu normalleştirmeye yönelik söylemler ve politikalar ürettiğini aktaran Oyan şunları vurguladı: “Bakan Nebati’nin enflasyona yönelik ‘Ne var yani yüzde 61 enflasyonda’ diyerek efelenmesinin nedeni araçsızlığıyla ilgili. Ayrıca topluma bunu kanıkstma amacı taşıyor. Temmuz ayında asgari ücrete, emekli maaşlarına bir ayarlamayla kitleleri teskin etmeye çalışabilirler.”

Oyan son olarak şunları söyledi: “Şu an iktidar değişimi olsa ve faizler yüzde 14 den yüzde 30-35’lere çıksa kurda gerileme olur, ithal mallarda ucuzlama olur. Bunlar geçici önlemler. Kalıcı düşürme için kemer sıkma politikalarına gidecektir yeni iktidar. Halkın kemerini sıkarsa AKP’den farkı olmaz. Tasarruf sahiplerinin kemerini sıkması lazım. Önce sermaye kaçışlarını önelmek için sermaye hareketlerinin kontrol altına alınması gerekir. Sonra sermayenin vergilendirilmesi, yüksek oranlı gelir vergileri, servet vergileriyle bunun yapılması lazım.”

TOPLUMU KANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Ekonomist Uğur Civelek ise AKP iktidarının ciddi bir yanılgı içerisinde olduğunu vurguladı. Dünyada yeni bir ekonomik döneme girildiğini aktaran Civelek iktidarın dünya ekonomisinde yaşanan olağanüstü durumun sona ereceğini ve bu durumun Türkiye’yi de rahatlatacağı düşüncesinde olduğunu belirtti.

iktidar-buyuk-bir-yanilgi-icerisinde-1000708-1.

Fotoğraf: Ekonomist Uğur Civelek

Civelek “Ukrayna ve Rusya arasındaki çekişme ile dünya yeni bir döneme girdi. Bu tür çatışmaların yaygınlaşabileceğini söylemek mümkün. Ödemeler dengesinde ciddi bir değişim var. Yeni ekonomi modelleri ortaya çıkacak. Ancak iktidar dünyada işlerin düzeleceğini ve böylece Türkiye’nin de toparlanacağı yanılgısı içerisinde. İçerideki enflasyona yönelik ise toplumu kandırmaya, oyalamaya yönelik adımlar atıyorlar. Kemer sıkma politikası da uygulayamaz. Çünkü bıçak zaten kemikte, bunu kaldıracak bir toplum yok.”