birgün

8° AÇIK

İktidar döviz arayışında: Rusya’dan sonra Suudi Arabistan’dan da 20 milyar dolar iddiası

İktidarın ortaya attığı ‘Türkiye ekonomi modeli’ uygulamaları devam ederken bozulan ekonomik dengeleri perdelemek için dış kaynak arayışı sürüyor. Rusya’nın ardından Suudi Arabistan’dan da 20 milyar dolarlık para girişi için görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

EKONOMİ 10.08.2022 17:47
İktidar döviz arayışında: Rusya’dan sonra Suudi Arabistan’dan da 20 milyar dolar iddiası Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

Türkiye ekonomisinde yüksek cari açık ve düşük rezerv nedeniyle sorunlar artarken, iktidarın ekonomideki bozulmayı perdelemek için dışarıdan para arayışı sürüyor. Rusya’dan gelen 5 milyar dolarlık döviz girişi ardından Suudi Arabistan’dan da 20 milyar dolarlık döviz girişi sağlanacağı iddia ediliyor.

Dünya gazetesinin bugünkü 1. sayfasında, “Döviz girişi durumları var” üst başlığı ile yayımlanan haberde, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) 900 puana varan rekor seviyenin ardından geri çekildiği ve dün 703 puana kadar gerilediği belirtildi. Habere göre Hazine kaynakları risk priminin düşmesinin yurt dışından Türk varlıklara park etmek üzere gelen ve gelmesi beklenen dövizin etkili olduğunu belirtti.

Haber, şöyle devam etti: “Rusya’dan gelen 5 milyar doların kısa süre önce hesaplara girdiğini ve 2 milyar dolar daha geleceğini söyleyen kaynaklar, Suudi Arabistan’dan ise 10 milyar doları önümüzdeki günlerde olmak üzere 20 milyar dolarlık giriş beklediklerini ifade ediyor. Gelecek dövizin mevduat ya da DİBS’te (Devlet İç Borçlanma Senedi) tutulabileceği öne sürülüyor.”

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki haberleri takip eden Londra merkezli haber ajansı Middle East Eye’ın Türkiye Büro Şefi Ragıp Soylu da, bugün benzer bir habere imza attı.

Habere göre, 20 milyar dolarlık para girişi için Suudi Arabistan ile teknik düzeyde görüşmelerin devam ettiği bilgisi bir Hazine yetkilisi tarafından teyit edildi. Hazine yetkilisinin ayrıca, Rusya’dan şu ana kadar 7 milyar dolarlık giriş olduğunu belirttiği aktarıldı.

REZERVLERDE ARTIŞ

Eski Merkez Bankası Başekonomisti Hakan Kara da, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, rezervlerin gerçekten 7,3 milyar dolar arttığını belirtiyor.

Ekonomist Uğur Gürses de, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Merkez Bankası rezervlerindeki artışa dikkat çekti. Gürses’in paylaşımına göre 26 Temmuz’da 98 milyar dolar düzeyinde olan rezervler, 9 Ağustos itibariyle 112 milyar dolara ulaşmış durumda.

KATAR VE BAE’DEN DE ARAYIŞ

Middle East Eye’ın haberinde ayrıca, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden da benzer miktarlarda para girişi için Ankara’nın arayış içinde olduğu iki Türk kaynağa dayandırılarak aktarıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol