Hazine ve Maliye ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıkları, İstanbul başta olmak üzere birçok ilde kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması için kredi paketleri devreye alacak. Söz konusu iki modelde konut arzı için ev sahipleri ve konut üreticilerine kredi kullandırılacak. Üçüncü olarak da "kiralık konut üreticisi" modeliyle üretilen kiralık konutların öncelikle kentsel dönüşümde riskli yapı malik ve kiracılarına hizmet vermesi bekleniyor.

İktidar yine krediye sarıldı: Kentsel dönüşüm için 3 farklı model yolda

HABER MERKEZİ

13 milyon insanı doğrudan etkileyen ve resmi rakamlara göre 48 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kentsel dönüşüm projelerine hız verileceğine ilişkin açıklamalar yapan iktidar, bir kez daha kredi paketlerine sarıldı.

Bu kapsamda, Hazine ve Maliye ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıkları, İstanbul başta olmak üzere birçok ilde kentsel dönüşüm için "Kentsel Dönüşüm Finansman Modeli"ni hayata geçiriyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, hafta sonu Şanlıurfa'da, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile kentsel dönüşüm için yeni finansman modellerine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

AA’nın aktardığına göre, Kentsel Dönüşüm Finansman Modeli ile acil dönüştürülmesi gereken konutlar için 3 ayrı yaklaşım geliştirildi.

Birinci modelde, konut üreticisiyle anlaşan bağımsız bölüm sahiplerine kredi kullandırılacak. Kredilerin piyasaya göre ‘uygun koşullarda’ olacağı ifade edildi. İkinci model kapsamında, ada bazlı kentsel dönüşüm için konut üreticileri teşvik edilecek. Konut üreticilerine ‘düşük maliyetli finansman sağlanarak’ depreme dayanıklı konut arzının artırılması hedefleniyor.

Bu iki durumda da Kredi Garanti Fonu (KGF) destekleri devreye alınacak.

KİRALIK KONUT ÜRETİCİSİ

Çalışmalarına 6 Şubat'tan önce başlanan, dünyada farklı örnekleri olan üçüncü modelle de özellikle kiralık konut arzı artırılması bekleniyor.

"Kiralık konut üreticisi" kavramıyla üretilen konutlar, öncelikle kentsel dönüşümde riskli yapı malik ve kiracılarına hizmet sağlayacak. Kiralama tutarları ve kira artışları kamu otoritesi tarafından belirlenecek ve kira tavanı uygulaması yapılacak.

Ayrıca, deprem sonrası TOKİ projelerinde görev alan yüklenicilerin ilk etapta sözleşmelerini bağlamaları için ihtiyaç duydukları finansmana erişimini kolaylaştırabilmek adına yürürlükte olan KGF paketi de revize edilecek.