birgün

17° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 12.05.2021 06:49

İktidardan mega projelere teminat

Kanal İstanbul ve Akkuyu Nükleer Santralı gibi tartışmalı projelerde inat sürüyor. İktidar risk almaktan korkan yatırımcı için Özel Riskler Yönetim Merkezi’ni görevlendirecek. Bu birim, projeler için teminat sağlayacak.

İktidardan mega projelere teminat

Hüseyin Şimşek

AKP’li milletvekillerinin, “18 yaşının altındaki yurttaşların bireysel emekliliği” için hazırlandığını duyurduğu teklifte, çevre katliamına neden olacak, doğal dengeyi bozacak ve insan sağlığı açısından büyük riskler barındıran projelere teminat sağlama çabası çıktı.

Muhalefetin Kanal İstanbul projesinde rol oynayacak şirketlere, “İktidar olursak tek kuruş ödemeyeceğiz” sözlerinin ardından hazırlanan teklifle Özel Riskler Yönetim Merkezi’nin kurulması öngörülüyor. Yabancı yatırımcıların tereddütle yaklaştığı ve kaynak sağlama ve geleceği güvence altına alma konusunda sıkıntılar yaşanacağı görülen projelerle ilgili yasal düzenleme yapılıyor.

ŞİRKETLERE TEMİNAT

Teklifin yasalaşması durumunda Özel Riskler Yönetim Merkezi, “olağanüstü durumlarda” ya da yapılmasında kamu yararı bulunan projelerde aktif rol oynayacak, şirketler için teminat verebilecek. Bu durum, teklifte, “Yurt içinden veya uluslararası piyasalardan sigorta veya teminatı bulunmayan ya da teminat sağlanmasında güçlük bulunan riskler, nükleer riskler gibi özellik arz eden riskler ile sigorta edilmesinde kamu yararı bulunan riskler için teminat sağlama amacıyla, Özel Riskler Yönetim Merkezi kurulmuştur” şeklinde yer aldı. Teklifteki bu hükmün, doğrudan Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nı da ilgilendirdiği ifade edildi. Özel Riskler Yönetim Merkezi, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Kamu İhale Kanunu’na tabii olmayacak, bu nedenle kuruluş sınırlı ölçüde denetlenebilecek.

HAZİNE EN TEPEDE

AKP’nin yeni kuruluşunun Yönetim Kurulu, Hazine ve Maliye Bakanlığı kontrolünde olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan en az daire başkanı düzeyinde bir üye, ayrıca Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan birer üye yönetimde yer alacak.

YENİ BİR ARPALIK

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu’yu da yakından ilgilendiren düzenleme ile ilgili BirGün’e konuştu. Devletin Akkuyu’yu kamu parası ile sigorta altına almaya çalışıyor olabileceğini ifade eden Antmen, “Özel Riskler Yönetim Merkezi kuruluyor. Yani yeni bir arpalık daha mı yaratılacak, sormamız gerekiyor. Ayrıca nükleer riskler de bu teklifin içerisinde. İktidar da Akkuyu Nükleer Santralı'nı kamu parası ile sigorta altına mı alacak? Zaten pahalı elektriği satın alma konusunda garanti verildi Rosatom şirketine. Yarın Akkuyu'da bir kaza yaşanırsa, yönetim Ruslarda ama sorumluluk Türkiye’de mi olacak? Rosatom hata yapsa, nükleer sızıntı veya patlama yaşansa açılacak davalarda vatandaşlar aslında Rosatom'u değil Türkiye'yi şikâyet edecek” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol