Yozgat Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Nihat Kayhan, damadı olan köy imamı Yusuf Ziya S.’nin camide başka bir kadınla görülmesiyle ilgili görüştüğü Karabük Müftüsü Ercan Aksu’nun kendisine, “Kendisine camide birlikte olduğu kadının dini nikahlı eşi olup olmadığını, eğer dini nikahlı ise nikahını kinim kıydığını, şahitlerini göstermesini söyleyeceğiz. Eğer bunları da geçerse görevine iade edeceğiz” dediğini iddia etti. Kayınbaba Nihat Kayhan, Müftü hakkında suç duyurusunda bulundu.

İl Müftüsü, “İmam, camide birlikte olduğu kadınla imam nikahlıysa sorun yok” demiş

Karabük’te bir köy imamının camide eşi tarafından başka bir kadınla görülmesi üzerine gelişen olayları, Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk köşesinden aktardı.

Öztürk’ün yazısına göre, olayın başrolündeki köy imamı Yusuf Ziya S.’nin Yozgat Yeniden Refah Partisi (YRP) İl Başkanı olan kayınbabası Nihat Kayhan, konuyu Karabük Müftüsü Ercan Aksu'ya anlattı.

Ancak kayınbaba Kayhan, müftü Ercan Aksu’dan “Kendisine camide birlikte olduğu kadının dini nikahlı eşi olup olmadığını, eğer dini nikahlı ise nikahını kinim kıydığını, şahitlerini göstermesini söyleyeceğiz. Eğer bunları da geçerse görevine iade edeceğiz” yanıtını aldığını söyledi. Bunun üzerine Kayhan, Karabük Müftüsü Ercan Aksu hakkında, “Görevini kötüye kullanmak, görevi ihmal, şüpheliyi korumak” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Kayhan dilekçesinde, “Bu olayın Diyanet İşleri Başkanlığı'na bildirmediğini, müfettiş istemediğini, dosyayı bu şekilde örtbas edeceğini kendisinin beyanlarıyla kanaat getirdim. Yapmış olduğu açıklamalarla da benim şüphelerimi arttırdı. Bu kişinin cezalandırılması ve görev aldığı kuruma ihbarda bulunulmasını arz ederim” diye yazdı.

MÜFTÜ DE KONUŞTU

Karabük Müftüsü Ercan Aksu ise yaşananlara ilişkin şunları söyledi:

“Bize ulaşır ulaşmaz işi Valimizle görüşüp, işin bir an önce sonuçlandırılması için murakıp görevlendirdik. Ancak, iddia tarafı, soruşturmanın yerelde yapılmamasını, imamın korunacağını gerekçe gösterip Diyanet'ten müfettiş istenmesini talep etti. Evli olan görevlimizin, camide bir kadınla birlikte olduğu iddia edilmektedir.

Kızın babası gelip endişesini ifade etti. Endişe etmemesini, müftü olarak en ince detayına kadar konuyu inceleyeceğimizi söyledim. Olayın her safhasını en ince detayına kadar takip ediyorum. Din adamıyım, müftüyüm. Böyle bir işe asla fırsat vermeyiz.

Nitekim, Diyanet İşleri Başkanlığı'mız da olaya el koydu ve soruşturmaya hafta içinde başlanacak. Sözleşmeli olduğu için imamı açığa alamadık, sadece din hizmetlerinden çektik.”

Yazının tamamına ulaşmak için tıklayın.