Çocuklarda dikkat eksikliğine dair iki ilaç arasında 219 TL’lik fark bulunuyor. Şirketlerin ilaçlarda nasıl fark çıkardığını düşünmek bile akıllara durgunluk veriyor.

İlaç tekelleri ve sağlıkta soygun

Dr. Ergün DEMİR-Dr. Güray KILIÇ

Yaptığımız açıklama ve fikri takip ile binlerce aileyi ilgilendiren bir sorun çözüldü. Çocukların Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu’nun (DEHB) tedavisinde kullanılan ilacın eşdeğer oral çözelti (şurup) formu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından aktiflenerek ödenmeye başlandı. Bakıma ve özel eğitime gereksinimi olan çocuk ile ergen aileleri, sıkıntılı bir süreci yönetmeye çalışırken bir de ilaç masrafı onlara yük oluyordu. İlacın eşdeğer formunun geri ödenme listesinde aktiflenmesi ile birlikte, bu aileler aylık yaklaşık bin TL ilaç masrafından kurtuldu. Zira kapsül formlarının bedeli ödenirken, aynı ilacın şurup formunun bedeli ödenmiyordu. 6 yaş ve üzeri çocuklar ve ergenlerde pediyatrist, çocuk ergen psikiyatristi ya da psikiyatri uzmanı tarafından tedavisi başlatılan, kutusu şu an 362,55 TL olan ve ayda en az 3 kutu kullanılan ilacın şurup formunu aileler aylık bin 87,65 TL ödeyerek almak zorunda kalıyordu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e sorular yöneltmiştik. Çağrımız ile birlikte ilacın eşdeğer formu SGK tarafından aktiflenerek ödenmeye başlandı. Bu durumda iki konu başlığı öne çıkıyor. Birincisi sağlık hakkı… Diğeri ise ilaç tekellerinin vatandaşı sömürmesi…

İlaç firması, ürettiği kapsül formunun eşdeğerinin mevcut olduğunu ancak şurup formunun eşdeğeri bulunmadığından kamu kurum iskontosunu ödemek istemiyor. Eczaneden doğrudan satılmasını sağlamak amacıyla yani tamamen ticari kaygılarla hareket ediyor. Şurup formuna ihtiyaç duyan vatandaşlar da ancak kutu başı 362,55 TL cepten ödeme yaparak ilaca erişebiliyordu. İlacın şurup formunun SGK tarafından ödenmeye başlanmasıyla birlikte, aynı etken maddeye sahip ilaç fiyatları arasındaki fark, açıkça görüldü. Bu şekilde ilaç şirketlerinin vatandaşı nasıl soyduğu ortaya çıktı.

Bir ilaç şirketi piyasada ilacı şu an kutu başı 362.55 TL’ye satarken, başka bir ilaç şirketi ise 143,43 TL olarak satıyor. Yüzde 28 kamu iskontosu ile kamu fiyatı 103.27 TL ile SGK tarafından ödeniyor. Piyasa fiyatı ile kutu başına 219,12 TL fark bulunuyor. Bu şirketin kanser ilaçlarında nasıl fark çıkardığını düşünmek bile akıllara durgunluk veriyor.

GERÇEKLERİ YAZACAĞIZ

Konuyu ilk olarak 23 Mayıs’ta yazmamız ve başta BirGün olmak üzere birçok basın kuruluşunda yayımlanması ile ilacın formu SGK sistemine dahil edildi. Rapor çıkaran ve DEHB tanısı olan çocukların aileleri, artık ücret ödemiyor. Masrafdan kurtulmuş olan binlerce aile, teşekkürlerini iletti. Fikri takibin önemine binaen halkın sağlık hakkını ve gerçekleri yazmaya devam edeceğiz.