Sistinozis hastalarının ilaç tedarikinde yaşadığı sorunlara ilişkin bir soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Purçu, ilaçların bulunamadığı iddialarının doğru olup olmadığını sordu. Sağlık sektöründe yaşanan sorunlara dikkat çeken Purçu, ilaçların karaborsaya düştüğünü söyledi.

"İlaçlar karaborsaya düştü"
Fotoğraf: AA

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, 'sistinozis' hastalarının ilaç tedarikinde yaşadığı sorunlara ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Koca’ya, "Sistinozis hastalığı için kullanılan ilaçların bulunmadığı iddiaları doğru mudur? İlaç bulamayan hastalar ve Bakanlığınıza ulaşan şikayetler doğrultusunda bu hastalara ne gibi çözüm önerileri sunulmaktadır" sorularını yönelten Purçu, "Sağlık sektörü iflas etmiş; ilaçlar karaborsaya düşmüş durumdadır" dedi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Purçu, şunları kaydetti:

"SAĞLIK HİZMETLERİ EKSİK SUNULUYOR"

"Son dönemlerde ilaç erişimde yaşanan sıkıntılar Sistinoz hastalarını da olumsuz yönde etkilemiştir. İlaç bulamayan vatandaşlarımız çareyi yurtdışından ilaç getirmekte aramakta, bu ilaçların bedellerinin SGK tarafından ödenmemesi nedeniyle önemli bir fatura ödemek zorunda bırakılmaktadırlar. Sağlık sektörü iflas etmiş; ilaçlar karaborsaya düşmüş durumdadır.

İleri tarihli hasta muayene tetkik randevuları, SGK sorumluluğunda olduğu halde; yurt dışından sağlandığı için bir türlü ithal edilemeyen ilaçlar, yaşanan ilaç krizleri sağlık sistemimizde ilk akla gelen sorunlar arasındadır. Yaşanan bu sorunlar nedeniyle geciken tedaviler insanların yaşamını kaybetmesine neden olurken, devletin Anayasal sorumluluğu olan sağlık hizmetleri eksik sunulmaktadır.

Hükümetin yanlış ve yetersiz sağlık politikalarının faturasını vatandaşımız ödemek zorunda kalmaktadır. Devlet âdeta vatandaşına ‘sakın hasta olmayın ilaç yok’ demektedir. Bunlardan biri de Sistinoz hastalığı, lizozomal depo hastalığı bozuklukları grubuna giren vatandaşlarımızdır."

Purçu’nun Bakan Koca’ya yönelttiği sorular şöyle:

►Ülkemizde kaç Sistinozis hastası bulunmaktadır?

►Son 2 yılda bu hastalıktan dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı nedir? Vefat edenlerin yaş ortalaması nedir?

►Sistinozis hastalığı için kullanılan ilaçların bulunmadığı iddiaları doğru mudur? İlaç bulamayan hastalar ve Bakanlığınıza ulaşan şikayetler doğrultusunda bu hastalara ne gibi çözüm önerileri sunulmaktadır?

►Sistinozis hastalığı için kullanılan ithal ilaçlarının temininde sıkıntı yaşanmasını gerekçesi nedir?

►Sistinozis hastalarının ilaç bulunamaması ve bu hastaların mağduriyetine ilişki Bakanlığınız nezdinde alternatif bir çalışmanız var mıdır? Varsa bu çalışma nedir ve ne zaman bu çalışma sona erecek ve hastaların mağduriyeti giderilecektir?

Sistinozis: Başta böbrekler ve gözlerde olmak üzere kaslar, karaciğer, pankreas ve beyin gibi farklı organ ve dokularda hasara neden olan metabolik bir hastalık.

(ANKA)