birgün

11° PARÇALI BULUTLU

İlahiyatçı Cem Kılıç'a soruşturma: 'Kılıçdaroğlu ile neden görüştünüz' diye sorulmuş

Milli Eğitim Bakanlığı, ilahiyatçı yazar ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Cemil Kılıç hakkında soruşturma başlattı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 'sorguya çekilen' Kılıç, "Yaklaşık 40 soru soruldu. 'Kılıçdaroğlu ile neden görüştünüz, neden Kemal Kılıçdaroğlu’nu Twitter hesabınızdan RT ettiniz, Diyanet Başkanlığı'nı itibarsızlaştırmak mı istiyorsunuz, Cumhurbaşkanı'nı itibarsızlaştırmak mı istiyorsunuz' gibi sorular sordular" dedi.

GÜNCEL 07.09.2022 09:25
İlahiyatçı Cem Kılıç'a soruşturma: 'Kılıçdaroğlu ile neden görüştünüz' diye sorulmuş
Abone Ol google-news

İlahiyatçı yazar ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Cemil Kılıç’a Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı.

Cumhuriyet'in haberine göre, kadınlarla ilgili tepki çeken açıklamalarıyla bilinen İmam Halil Konakcı’nın ve tarikatlarının hedef göstermesinın bu kararda etkili olduğu belirtilirken, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne çağrılan Kılıç’a, bakanlığa bağlı iki müfettiş tarafından sorular soruldu.

Atatürkçü kişiliğiyle bilinen Kılıç, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Milli Eğitim Bakanlığı, başını Halil Konakcı’nın çektiği cemaat ve tarikatların hedef göstermesi ve yönlendirmesi ile soruşturma açtı. Aslında benden değil, laik Cumhuriyeti, Atatürk ilke ve devrimlerini savunmamdan rahatsızlar. Gerçek gerekçe budur.

"CUMHURBAŞKANI'NI İTİBARSIZLAŞTIRMAK MI İSTİYORSUNUZ?"

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelen iki müfettiş tarafından İstanbul İl Eğitim Müdürlüğü'nde adeta sorguya çekildim. Yaklaşık 40 soru soruldu. 'Kılıçdaroğlu ile neden görüştünüz, neden Kemal Kılıçdaroğlu’nu Twitter hesabınızdan RT ettiniz, neden Eğitim-İş Başkanı'nı RT ettiniz, Diyanet Başkanlığı'nı itibarsızlaştırmak mı istiyorsunuz, Cumhurbaşkanı'nı itibarsızlaştırmak mı istiyorsunuz' gibi sorular sordular."

Yetkililerin kendisine İslamiyet tarihi ve islami düşüncelere yönelik fikirleriyle ilgili de sorular sorulduğunu belirten Kılıç "Bana ‘neden Kuran’ın Allah kitabı olduğunu söylüyorsunuz da Kuran Allah kelamı değildir diyorsunuz’ sorusu yöneltildi. Cehaletlerinden farkında değiller, bu tartışma İslam medeniyetinde yüzlerce yıl öncesinin tartışmasıdır. Benim söylediğim, ‘Kuran, Allah’ın sözü değildir, Allah’ın vahyidir, mahlukudur’ düşüncesidir ve bu düşünce uzun yıllar Abbasi Devleti’nin resmi görüşü olmuştur" dedi.

"GERÇEK MÜSLÜMAN KİMLİĞİNİ HAK EDEN BENİM"

Kılıç, şöyle devam etit:

"İslamı ve Kuran'ı onların yorumladığı gibi değil de Muhammedi bir içerikte ve gerçek boyutuyla yorumlayıp sahip çıktığım için bana saldırıyorlar. Gerçekte müslüman kimliğini taşımayı hak eden benim, onlar değil. Beni sorgulayan müfettişlere ‘Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin memurları olarak siz bana nasıl inançlarımla ilgili soru sorabilirsiniz’ dedim, ancak bana yanıt veremediler. Bu soruşturmalar üzerinden baskı yaratmak isteyenler bilsin ki her durumda laik cumhuriyeti savunmaya devam edeceğiz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol