birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 26.04.2019 13:21

İlave TV muhabirine Erdoğan’a hakaretten soruşturma

Seçim döneminde yaptığı sokak röportajlarıyla yurttaşın tepkisini, derdini aktaran İlave TV muhabiri Arif Kocabıyık’a Erdoğan’a ait ağlayan bir fotoğrafın altına “Timsah göz yaşları” yorumunu yazması gerekçe gösterilerek dava açıldı. Açılan dava ile ilgili BirGün’e konuşan Arif Kocabıyık, bu davanın bir susturma, korkutma çabası olduğuna dikkat çekti. Soruşturmanın ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan açıldığını belirten Kocabıyık, davaya konu […]

İlave TV muhabirine Erdoğan’a hakaretten soruşturma

Seçim döneminde yaptığı sokak röportajlarıyla yurttaşın tepkisini, derdini aktaran İlave TV muhabiri Arif Kocabıyık’a Erdoğan’a ait ağlayan bir fotoğrafın altına “Timsah göz yaşları” yorumunu yazması gerekçe gösterilerek dava açıldı.

Açılan dava ile ilgili BirGün’e konuşan Arif Kocabıyık, bu davanın bir susturma, korkutma çabası olduğuna dikkat çekti.

Soruşturmanın ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan açıldığını belirten Kocabıyık, davaya konu olan yorumun yapıldığı zaman Erdoğan’ın başbakan olduğuna dikkat çekti. Erdoğan’ın 28 Temmuz 2018 öncesine ait hakaret davalarında şikayetçi olmayacağını belirtmesine rağmen avukatların dava açılmasında ısrarcı olduğunu belirten Kocabıyık daha sonra soruşturmanın ‘kamu görevlisine hakaret’ olarak değiştirildiğini söyledi.

Daha önce de çektiği bir video nedeniyle AHaber’de Erkan Tan tarafından hedef gösterilen Kocabıyık, “O zamanda dava açıldı ama bir şey bulunamayınca sosyal medya hesaplarım incelendi. Geçmişe yönelik paylaşımlarından bir şeyler çıkartılmaya çalışıldı” dedi.

Kocabıyık, sokak röportajlarına ve sosyal deney çalışmalarına devam edeceğini belirterek “Çalışmalarımdan vazgeçmeyeceğim” dedi.

Açılan davanın bir sonraki duruşması 26 Eylül 2019 tarihinde görülecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol