İlhan Koman tekrar Seğmenler’de

12.05.2019 11:40 KÜLTÜR SANAT
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve gelmesiyle birlikte İlhan Koman heykeli, 3 yıl sonra Seğmenler Parkı’ndaki yerini yeniden aldı Ankara’da Seğmenler Parkı’ndan 2016’da çalındığı iddia edilen heykeltıraş İlhan Koman heykeli, orijinaline uygun şekilde yeniden yapılarak, aynı yerine konulup, törenle açıldı. İlhan Koman’ın heykeli, 31 Aralık 1991’de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle Seğmenler Parkı’na dikildi. […]

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve gelmesiyle birlikte İlhan Koman heykeli, 3 yıl sonra Seğmenler Parkı’ndaki yerini yeniden aldı

Ankara’da Seğmenler Parkı’ndan 2016’da çalındığı iddia edilen heykeltıraş İlhan Koman heykeli, orijinaline uygun şekilde yeniden yapılarak, aynı yerine konulup, törenle açıldı.

İlhan Koman’ın heykeli, 31 Aralık 1991’de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle Seğmenler Parkı’na dikildi. Heykel, 25 yıl boyunca durduğu kaidesinden Mayıs 2016’da söküldü. Mimarlar Odası’nın başlattığı kampanyayla çalındığı iddia edilen heykelin İtalya’da bulunan orijinal kalıbı, Ankara’ya getirilerek Müze Evliyagil’de sergilendi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve gelmesiyle heykel, 3 yıl sonra Seğmenler Parkı’ndaki yerini yeniden aldı. Heykelin açılış törenine CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve vatandaşlar katıldı.

‘Hepsi yerine gelecek’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kent tarihinde ne varsa hepsinin yerine geleceğini söyleyerek, “Bizim arzumuz, Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği başkenti otel olmaktan çıkarıp, dünyanın ileri gelen ve turist çeken başkentleriyle yarışır bir başkent olmasını hedefliyoruz. Bunun için de Ankara’nın kültür ve sanatın başkenti olması lazım. Görev süremiz içerisinde, Ankara’nın her bölgesinde tiyatroların ve sanat merkezlerinin açıldığını göreceksiniz. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, hayırlı olsun” dedi.

‘İyileştirici bir süreç’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise, “İlhan Koman heykeli, 3 yıl önce bir Anneler Günü’nde bakım için götürüldü ve bir daha gelmedi. Bu süreç içerisinde suç duyurularında bulunduk. Sürecin her zaman takipçisi olduk. Fakat bir türlü heykel bulunamadı.

25 yıldır tahribat yaşayan bir kentte, iyileştirici önlemler almak gerekiyordu. Bu heykel hepimiz için iyileştirici bir sürecin başlangıcı olacak. Kentlilerin bu heykele ihtiyacı var” diye konuştu.
Konuşmaların ardından kurdele kesilerek heykelin açılışı yapıldı.