birgün

10° PARÇALI BULUTLU

İlhan Taşcı, Ebubekir Şahin'in talebiyle RTÜK toplantısına alınmadı

RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in teklifi ile Üst Kurul toplantısına katılmasının engellendiğini ve salondan ayrılmak zorunda bırakıldığını bildirdi. Taşcı, "Bunun gerekçesi ise yangın haberlerine 'özel hat' üzerinden sansür girişimini deşifre etmem ve yangın haberleriyle ilgili bugünkü Üst Kurul toplantısında ceza sisteminin görüşüleceğini kamuoyuyla paylaşmam" dedi.

MEDYA 11.08.2021 15:16
İlhan Taşcı, Ebubekir Şahin'in talebiyle RTÜK toplantısına alınmadı
Abone Ol google-news

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İlhan Taşcı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in teklifi ve AKP ile MHP kontenjanından seçilen üyelerin oylarıyla toplantıya katılmasının engellendiğini bildirdi.

RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, "yangın haberlerine 'özel hat' üzerinden sansür girişimini deşifre etmesi" gerekçe gösterilerek toplantıya alınmadı.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Taşcı, "Bugün Üst Kurul toplantısında, beni 'ihsası reyde' bulunmakla suçlayan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in teklifi, AKP ve MHP kontenjanından seçilen üyelerin oylarıyla toplantıya katılmam engellendi ve salondan ayrılmak zorunda bırakıldım" dedi.

Kararın gerekçesine ilişkin Taşçı, "Bunun gerekçesi ise yangın haberlerine 'özel hat' üzerinden sansür girişimini deşifre etmem ve yangın haberleriyle ilgili bugünkü Üst Kurul toplantısında ceza sisteminin görüşüleceğini kamuoyuyla paylaşmam. Bu, iktidarın ülkedeki antidemokratik ve huhuka aykırı uygulamalarıyla uyumlu bir karardır" dedi.

Taşcı, açıklamasına şöyle devam etti: "Sosyal medya hesabım üzerinden dün yaptığım bilgilendirmede, RTÜK'ün talimatına rağmen yangına ilişkin haber ve görüntüleri paylaşan Fox TV, Habertürk, Halk TV, Tele 1 ve KRT hakkında ceza isteminin karara bağlanacağını duyurmuştum. Ne yönde bir karar çıkacağına, benim nasıl oy kullanacağıma ilişkin en ufak bir imada dahi bulunmadığım yaptığım paylaşımda görülecektir."

"ÖZGÜRLÜĞÜMÜ KISITLAYACAK DÜZENLEME VE HÜKÜM YOK"

"Ayrıca, RTÜK Yasasının 38. Maddesinin 4. Fıkrası; Üyelerin kurumla ilgili gizlilik taşıyan bilgileri ve yayıncılara ait sırları açıklamasını yasaklar. Yasanın 40. Maddesinin 5. Fıkrasında da Üst Kurul toplantılarındaki müzakerelerin gizli olduğu hüküm altına alınmıştır" diyen Taşcı, şunları ifade etti:

"Müzakerelerin gizliliği kuralına her zaman özen göstermişimdir. Elbette çoğunluğun görüşüne katılmadığım toplantılarda alınan kararlarla ilgili karşı oyumu kamuoyuna duyuruyorum, zaten aleni bu kararlar RTÜK'ün internet sayfasında da yayınlanmaktadır. RTÜK üyesi olarak benim sorumluluğum, halkın haber almak hakkına ilişkin iktidarın RTÜK eliyle koymaya çalıştığı kısıtlamalara karşı çıkmaktır. Bu yöndeki düşüncelerimi ve eylemlerimi kamu yararı doğrultusunda toplumla paylaşmak da bu sorumluluğumun ve görevimin bir parçasıdır. Ne RTÜK Yasası'nda ne de başkaca bir mevzuatta benim bu özgürlüğümü kısıtlayacak bir düzenleme ve hüküm yoktur."

"GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIM"

"RTÜK Yasası’nın tek istisnası müzakerelerin gizliliği kuralıdır. Bu kuralı ihlal ettiğimi RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin bile dile getiremedi, getiremez de. Varsa öyle bir iddiası buyursun kanıtlasın. Dolayısıyla benim hangi hukuki gerekçeyle bugünkü Üst Kurul toplantısına katılmamın ve görevimi yerine getirmemin engellendiğini açıklama sorumluluğu RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e aittir" diyen Taşcı, şöyle konuştu:

"Anlaşılan iktidarın RTÜK aracılığıyla son dönemde giderek artan antidemokratik karar ve eylemlerini kamuoyuyla paylaşıyor; kapalı kapılar ardından yürüttükleri işlemleri deşifre ediyor olmamdan rahatsızlık duyuluyor. RTÜK’te kimi zaman talimatla, kimi zaman “kişiye özel” mesajlarla televizyon yayınlarının içeriğine yönelik müdahalelerini deşifre etmem ve kamuoyunun tüm bu olup bitenlerden haberdar olması, hukuka aykırı uygulamaların ortaya dökülmesi bugünkü toplantıda benimle ilgili alınan keyfi kararda etkili olmuştur.

Susturamıyoruz, o halde Üst Kurul toplantısına katılmasını engelleyip, sesini keselim, böylece kamuoyunu da aydınlatmasını önlemiş oluruz çabası. Bu çaba beyhudedir. Ben 84 milyon yurttaşın haber alma hakkını korumak için susmayacağım, hukuk çerçevesinde mücadelemi sürdürüp, halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğim. Sayısal çoğunluğunu kullanarak, hukukun arkasından dolanarak alınan kararlarla RTÜK’te devam eden baskıcı, sansürcü eylem ve kararlarını kamuoyu dikkatinden, bilgisinden kaçırmaya çalışan bu zihniyete karşı sesimi daha da yükselterek, karşı durmayı sürdüreceğim. Hukuktan yoksun, keyfi bu karar benim için yok hükmündedir. Ve bunu yargıda tescil ettirmek için gerekli girişimlerde bulunacağım."

"RTÜK KANALLARI CEZALANDIRDI, SİYASİLERE SANSÜR UYGULADI"

RTÜK Üst Kurul Üyesi Onur Konuralp, Taşcı'nın toplantıya katılmasının engellenmesine ilişkin açıklama yaptı. Konuralp, "Bu karar kurulun hukuk tanımaz hezeyanlarının ilk örneğiydi" dedi.

"Devamında, muhabirinin “O kadar hızlı geliyor ki alevler, kabus gibi…” ifadesini de kullandığı canlı yayını nedeniyle FOXTv’ye para cezası verdi" diyen Konuralp, şunları söyledi:

"RTÜK, Ebubekir Şahin’in 'Yangın haberlerine sansür' talimatına yönelik -aralarında CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun 'Ağır sansür altındayız' tepkisinin de olduğu- açıklamaları, yorumlarıyla haberleştiren kanalları da cezalandırdı; yani doğrudan siyasilere de sansür uyguladı. RTÜK, Fatih Altaylı’nın aşı karşıtlığını hiçbir bilimsel veriye dayanmaksızın sürdürenlere yönelik tepkisi nedeniyle Habertürk’ü de cezalandırdı. Aşı karşıtları eminim 'RTÜK’ün bu akıl/ bilim dışı desteğini' unutmayacaktır!!!"

"CHP Milletvekili Atila Sertel’in Mehmet Barlas hakkındaki sözlerine de siper olan RTÜK, sansür talimatına tepkiler de dahil orman yangınlarıyla ilgili yayınları nedeniyle 6 kanala, toplam 17 dosyadan oy çokluğuyla ceza verdi" ifadelerini kullanan Konuralp, şunları söyledi:

"Son sözüm şu olsun: Doğru durduğumuz için eğriler belasını bulmaktadır ki bela da 'İçinden çıkılması güç durum' demektir. Biten bir dönemin hezeyanlarına kapılmadan hep birlikte yolumuza devam edeceğiz; 'Herkes için adalet' diyerek. Kimsenin şüphesi olmasın, başaracağız…"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol