birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

İlhan Taşcı: RTÜK toplantısından çıkarılmama karşı açtığım davayı kazandım

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı, orman yangını haberlerine sansür talimatını kamuoyuna açıklaması bahane edilerek ‘ihsas-ı rey’ gerekçesiyle Üst Kurul toplantısından çıkarılma kararına karşı açtığı davayı kazandığını duyurdu.

GÜNCEL 20.07.2022 11:34
İlhan Taşcı: RTÜK toplantısından çıkarılmama karşı açtığım davayı kazandım
Abone Ol google-news

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyesi İlhan Taşcı, Üst Kurul toplantısından çıkarılma kararına karşı açtığı davayı kazandığını duyurdu.

Twitter’dan yaptığı açıklamada Taşcı, “Orman yangını haberlerine sansür talimatını kamuoyuna açıklamamı bahane ederek, ihsas-ı rey gerekçesiyle RTÜK toplantısından çıkarılma kararına karşı açtığım davada Ankara 3. İdare Mahkemesi; RTÜK Başkan ve üyelerinin böyle bir yetkisi olmadığına oybirliğiyle karar verdi” dedi.

Taşcı, “Mahkeme kararından çıkan en önemli sonuç; TBMM Genel Kurulunda seçilen RTÜK üyesinin, kurum işleyişi ve kurumun faaliyet alanına giren konularda, kanunda öngörülen istinaslar hariç, özgürce ve hiçbir baskıya maruz kalmadan kamuyu aydınlatma görevinin engellenemeyeceğidir” ifadelerini kullandı.

Taşcı, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kanunsuz şekilde RTÜK toplantısından çıkarılmam nedeniyle katılmadığım gündem maddelerinde alınan kararlar da sakat hale geldi. Yangınları haberleştiren ve bu nedenle RTÜK cezalandırdığı kanallara verilen cezalar da şekli eksiklik nedeniyle hukuka aykırı hale gelmiştir.

Mücadele basın özgürlüğüne karşı değil; yangın ve ona neden olan ihmaller zincirine karşı yapılmalıdır. Basın denetim görevini ceza korkusu yaşamadan yerine getirebilmelidir. Bu hukuki mücadelede yanımda olan avukatlarım @GokhanTeksen ve @ozzlemgunel’e sonsuz teşekkürler.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol