birgün

19° AZ BULUTLU

GÜNCEL 10.10.2019 23:52

İlim Yayma’ya belediye binasını tahsis ettiler

AKP'li Osmangazi Belediyesi, İlim Yayma Cemiyeti'ne belediyenin mülkü olan binayı ‘10 yıllığına’ tahsis etti. Belediyenin dernek ve vakıflara iki yılda 11 milyon TL aktardığı belirtiliyor.

İlim Yayma’ya belediye binasını tahsis ettiler

İSMAİL ARI

Osmangazi Belediye Meclisi’ndeki AKP ve MHP grubunun oylarıyla Çekirge Mahallesi’nde bulunan belediyeye ait bina 10 yıllığına İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edildi. Belediye Meclisi'nde görüşülen tahsis işlemine AKP'li ve MHP'li meclis üyeleri kabul oyu verirken CHP'li meclis üyeleri ret oyu verdi. İYİ Partili meclis üyeleri ise çekimser kaldı.

İlim Yayma Cemiyeti tarafından AKP’li belediyeye gönderilen yazıda ‘Eğitim ve sosyal hizmet alanı’ olarak kullanılması amacıyla bina tahsisi talebinde bulunuldu. Belediye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüş istedi. Belediyeye, bakanlıktan "Sağlık, eğitim, sosyal hizmet ve turizmi geliştirecek projelere, kamu- özel sektör ayrımı olmaksızın tahsis edilebilmektedir” yanıtı geldi.

İKİ YILDA 11 MİLYON TL

Osmangazi Belediyesi CHP Grubu’nun Başkanlığa yönelttiği soru önergesinde AKP’li belediyenin 2017 ve 2018 yılında dernek ve vakıflara yaklaşık 11 milyon TL aktardığı belirtildi.
2017 yılında 7 milyon 629 bin TL, 2018 yılında ise 3 milyon 672 bin TL para aktarıldığı belirtilen önergede şu soruların yanıtlanması istendi:

"Bu paraların daha hangi kuruluşlara aktarıldığına ilişkin daha önce verdiğimiz soru önergelerine uzun süredir yanıt alamadık. Belediyemiz hangi dizi ve filmlere sponsorluk yapmıştır? Para aktarmış mıdır?”

MİLLİ EĞİTİM YAPMALI

İlim Yayma Cemiyeti’ne yapılan bina tahsisine ilişkin BirGün’e konuşan Osmangazi Belediye Meclisi CHP Grubu Sözcüsü Sefa Yılmaz, “Biz okul ve yurt yapımı gibi milli eğitim faaliyetlerinin devlet eliyle ve devlet kontrolünde yapılmasının doğru olduğuna inanıyoruz. Belediyeler öğrenci yurdu yapmak istiyorlarsa, bunu İl Milli Eğitim Müdürlükleri iş birliği ile yapabilirler” diye konuştu.

TACİZ OLAYLARI MALUM

Vakıf ve dernek yurtlarında yaşananların herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Yılmaz, “Dernek ve vakıf eliyle yürütülen bu tür faaliyetler sırasında yaşanan taciz ve buna benzer üzücü olaylar hepimizin malumu. Okul, yurt ve camilerin, siyasi görüşlerin veya siyasi partilerin arka bahçesi olarak görülmesine ve bu amaç doğrultusunda kullanılmasına karşıyım. Belediye başkanları dahil tüm idarecilerin bu konuda hassas davranmaları gerekiyor" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol