birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

İlkay Akkaya’dan konser yasağına tepki: Şarkı söylemeye devam edeceğim

Sanatçı İlkay Akkaya, Urfa'da havalimanında yaptığı açıklamada konserinin yasaklanmasına tepki göstererek, “Sağ kaldığım sürece şarkı söylemeye devam edeceğim” dedi.

KÜLTÜR SANAT 24.09.2022 19:24
İlkay Akkaya’dan konser yasağına tepki: Şarkı söylemeye devam edeceğim Fotoğraf: MA
Abone Ol google-news

Sanatçı İlkay Akkaya, 25 Eylül’de Urfa'da vereceği konserin valilik tarafından “uygun görülmediği” gerekçesi ile yasaklanmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Urfa GAP Havalimanı'nda yapılan açıklamaya, Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) temsilcileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri destek verdi.

Açıklamada konuşan Akkaya, konser yasağına karşı dayanışma gösterenlere teşekkür etti. Konser yasağına karşı dava açıldığını belirten Akkaya, "İlk kez dinleyiciler, yürütmenin durdurulması için dava açtı. Konserin yasaklanması hukuki değil. Eğer bir suç varsa bunun yargıya taşınması gerekir. Türkiye'de canlı bombalar, katliamlar yapıldı, yüzlerce canımız, hayatını kaybetti. Yetkililer 'Suç olmadan biz bir şey yapamıyoruz' dediler. Şimdi ben de aynı şeyi kendim için istiyorum. Suç yokken en temel hakkım, ifade hakkım engellendi, yargıya taşındı. Bu konseri, şimdi olmazsa bir sonraki ay, bir sonraki hafta, olmazsa bir sonraki ay yapacağımı belirtmek istiyorum. Sağ kaldığım sürece şarkı söylemeye devam edeceğim" diye konuştu.

(MA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol