birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

EĞİTİM 31.10.2017 09:47

İlkokul öğrencisine din eğitimi: "Çok günaha girmeden ölmek lazım!"

İlkokul öğrencisine din eğitimi: "Çok günaha girmeden ölmek lazım!"

İzmir Manavkuyu'da bir ilkokulda zorunlu din dersinde çocuklara "Çok günah işlemeden ölmek gerektiği", "Allah ve anne sevgisi için ölünmesi gerektiği" ve "Sevgiyi göstermenin yolunun itaat etmekten geçtiği" anlatıldı. Veliler tepkili...

İzmir’in Bayraklı ilçesi Manavkuyu mahallesinde bulunan Nedret İlhan Keten İlkokulu’nda derslerde çocuklara “Allah ve anne sevgisi için ölünmesi gerektiği, sevgiyi göstermenin yolunun itaat etmekten geçtiği”nin anlatıldığı ortaya çıktı.

Evrensel'den Nuray Öztürk'ün haberine göre çocukları 5. ve 6. sınıflarda okuyan veliler, durumu çocuklarının anlatmasıyla öğrendi. Aysel Güven isimli bir veli, “Bir gün bir arkadaşım aradı, çok üzgün ve ne yapacağını bilemez haldeydi. Çok korkmuştu. 6. sınıfa giden oğlu okuldan eve gelince 'Anne ben seni çok seviyorum, senin için ölürüm hatta şu an senin için balkondan atlarım’ demiş. Yaşadığı şok ve kaygı bana anlatırken hâlâ üzerindeydi. Çocuğuna ‘Bu nerden çıktı? Nerden öğrendin?’ demiş. Çocuk da din öğretmeninin derste, peygamber İbrahim’in oğlunu kurban ediş hikayesini anlattığını ve ‘Allah ve anne sevgisi için ölünür’ dediğini söylemiş” diyerek yaşananları anlattı.

SEVGİ DİYE İTAATİ ÖĞRETİYORLAR!

Yaşananlar üzerine aynı okulda okuyan kızına derslerde neler işlediğini soran Güven, kızından da şu yanıtı aldığını söyledi:

“Kızım ‘sevgiyi konuşuyoruz’ dedi. ‘Nasıl konuşuyorsunuz?’ diye sordum. O da bana ‘Siz beni seviyor musunuz? Sevgi nasıl belli edilir?’ diye sordu. Ben de ‘Öperim, severim vs.’ dedim. ‘Yok öyle değil’ dedi. ‘Nasılmış?’ diye sordum, ‘Ne dersen yapacakmışım, ayakkabılarını çıkar, yere otur dersen oturacakmışım’ dedi. Kızımı ‘Bunun sevgiyle ilgisi yok. Sevmek bir başkasının dediklerine itaat etmek değildir’ diyerek uyardım. Sonra öğretmeninin anlattıklarını anlatmasını istedim. O da anlattı. ‘Beni seviyor musunuz?’ diye sormuş din öğretmeni. Öğrenciler ‘evet’ demiş. ‘Peki sevginizi nasıl gösterirsiniz?’ diye sormuş öğretmen. Çocuklar kendilerince açıklamışlar. Öğretmen ‘hayır’ diyerek sınıftaki bir kız öğrenciyi yanına çağırmış ve ‘Şimdi ben ne dersem yapacaksın’ demiş. Kız öğrenciden ayakkabılarını çıkarmasını istemiş, ‘Karşıma geç, yere diz çök’ demiş, çökmüş çocuk. ‘İşte bu. Eğer beni seviyorsanız ne istersem yapmalısınız’ demiş.”

Okulda verilen bu eğitime tepki gösteren Güven, “Düşünün, sevgiyi itaat etmekle özdeşleştiriyorlar ve bunu kız çocukları üzerinden yapıyorlar. Kız çocuklarını itaat eden bireyler haline dönüştürmek istiyorlar. Bu öğretmen daha önce de bu okuldaydı ancak eğitimdeki gericileştirme politikalarından dolayı artık daha rahat yapıyor bunları. Çocuklarımız büyük tehlike altında” ifadelerini kullandı.

"ÇOK GÜNAH KAZANMADAN ÖLMEM LAZIM"

Aynı okulda çocuğu olan ve ismini vermek istemeyen bir başka veli de oğluyla yaptığı bir sohbeti anlattı.

5. sınıfa giden oğlunun yanına gelerek “Anne ben günahkarım, çünkü küfür ediyorum. Çok günah kazanmadan ölmem lazım” dediğini aktaran veli, “Bunun üzerine ‘Küfür etmek kötü bir davranıştır ama küfür ettik diye ölmemiz gerekmez, hatalı davranışlarımızı düzeltmeliyiz’ dedim ve ‘Sana bunları kim anlatıyor?’ diye sordum. O da ‘Din öğretmeni anlattı’ dedi. Çocuklarımız büyük tehlike altında ve biz ne yapacağımızı bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.

"PEYGAMBERİ KURTARDIĞI İÇİN ÖRÜMCEK EN FAYDALI"

Aynı veli başka bir velinin anlattıklarını da aktarıyor:

“Arkadaşım da çocuğuyla yaşadıklarını anlattı. Çocuğu derste anlatılanları annesine söylemiş. Öğretmen derste ‘İnsanlığa en faydalı hayvan hangisi biliyor musunuz?’ diye sormuş. Çocuklar da ‘At, eşek, koyun, tavuk...’ diye saymışlar. ‘Hayır’ demiş öğretmen, 'Peygamber’i kurtardığı için örümcektir’ demiş. Bunu din kültürü öğretmeni anlatıyor. Hayvanları faydalı-faydasız diye ayırıyor ve bunu dini referanslara dayandırarak bir kültür haline dönüştürüyor.”

Yaşananlarla ilgili Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) ile bir araya geldiklerini söyleyen veliler, bundan sonra diğer velilere de ulaşarak mücadele edeceklerini söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız