birgün

15° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

BİRGÜN EGE 17.10.2020 11:13

İmam hatip istemeyen veliler direndi, kazandı

İmam hatip istemeyen veliler direndi, kazandı

Berkay SAĞOL

İzmir’in Bayraklı ilçesinde bulunan Milli İrade Ortaokulu’nun bir bölümünün imam hatibe dönüştürülmesine karşı çıkan veliler kazandı. Okuldan imam hatip tabelaları söküldü.

Veli-Der Karşıyaka Şube Başkanı Turgut Aydın, mücadele sürecini en başından beri İzmir Barosu’ndan avukatlarla beraber yürüttüklerini ifade etti. Aydın, “Bu süreçte İzmir Barosu, Karşıyaka Kent Konseyi, Eğitim-Sen, Eğitim-İş başta olmak üzere birçok kurum ve sivil toplum kuruluşu yanımızda yer almış çok değerli katkılar koymuşlardır. Bu anlamda, bu mücadelenin kazanılmasında her birinin çok önemli payı vardır. En büyük paylardan biri de mücadeleden vazgeçmeyen velilerindir. Sonuç olarak; sürecin başında çok umutlu olmayan veliler, öznesi oldukları örgütlü mücadelenin nasıl kazanıma dönüştüğünü ve dayanışmanın önemini, özgüvenlerinin arttığını ve başaracaklarına inandıklarını yaşayarak gördüler. Bu kazanım hem veliler açısından, hem Veli-Der olarak bizim açımızdan ve hem de diğer kurumlar açısından önemli bir ders niteliğindedir” diye konuştu.

Milli İrade Ortaokulu’nun bünyesinde açılan imam hatip ortaokulu, yeterli sayıda öğrenci bulamaması nedeniyle eğitim öğretime geçememişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız