birgün

23° AÇIK

"İmam ve müezzinler kitap satın almaları için tehdit edildi" iddiası Meclis gündeminde

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın imam ve müezzinlere, aralarında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın kitabının da bulunduğu bir kitap listesi gönderdiği; il ve ilçe müftülüklerinin de imam ve müezzinlere kitapları almayanlar hakkında idari işlem başlatılacağı tehdidinde bulunduğu iddiası Meclis gündemine geldi. Kaya, "Tehditler doğru mudur?” diye sordu.

GÜNCEL 14.12.2021 15:41
"İmam ve müezzinler kitap satın almaları için tehdit edildi" iddiası Meclis gündeminde
Abone Ol google-news

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın imam ve müezzinlere, aralarında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın kitabının da bulunduğu bir kitap listesi gönderdiği; il ve ilçe müftülüklerinin de imam ve müezzinlere kitapları almayanlar hakkında idari işlem başlatılacağı tehdidinde bulunduğu iddiasını TBMM gündemine taşıdı.

Yıldırım Kaya, Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından imam ve müezzinlere gönderilen kitap listesini paylaştı. Listede, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın “Bilişim Çağında İnsan Din ve Diyanet”, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen’in “Bizi Kim Beğenecek” ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “İslam ve Batı” isimli kitaplarının da yer aldığı görüldü.

Kaya, önergesinde, müftülükler tarafından imam ve müezzinlere gönderilen mesajlara da yer verdi. Mesajlardan bazıları şöyle:

“Kıymetli hocalarım; Başkanlığımız din görevlilerine yönelik olarak başlatılan ‘Oku Yorum’ projesi kapsamında okunmak üzere gönderilen ‘Sünnet Işığında Tebliğ ve Davet'’ adlı kitap müftülüğümüze gelmiştir. İmam-hatip ve müezzinlerin başta adı geçen kitabı almaları, daha önce gelen kitapları almayan görevlilerimizin önce gelen kitapları almaları, listelerin incelenmesi neticesinde kitapları almayan görevlilerimiz hakkında idari işlem başlatılacağının bilinmesi hususunda gereği rica olunur.”

“Muhterem hocalarım; Oku Yorum projesi kapsamında müftülüğe gelen kitapların yarın 16:00’ya kadar alınması gerekmektedir. Akabinde il müftülüğüne kitapların ücreti ödenecektir. Kitapları almayan görevliler hakkında işlem yapılacaktır.”

Yıldırım Kaya, önergesinde, “Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, aralarında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen’in ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın kitaplarının da bulunduğu listeyi müftülüklere göndererek cami imamları ve müezzinleri tarafından satın alınmasının sağlanmasını istediği; il ve ilçe müftülüklerinin de imam ve müezzinlere gönderdikleri mesajlarda kitapları almayanlar hakkında idari işlem başlatılacağı tehdidinde bulunduğu iddia edilmektedir" ifadelerini kullandı.

"TEHDİTLER DOĞRU MU?"

Kaya, Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

“>> Bir siyasi olan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın kitabının cami imamları ve müezzinleri tarafından satın alınması için baskı yapıldığı, satın almayanlar hakkında idari işlem başlatılacağı tehditleri doğru mudur?

>> Ticari kaygılarla yazılan kitapların camilerimizde imamlar ve müezzinler tarafından satın alınmasının mecburi kılınması suç değil midir?

>> Cami imamları ve müezzinlerinin, Diyanet İşleri Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nün yazdığı kitapları satın alma mecburiyeti var mıdır?

>> Elde edilen gelirler nerelere harcanmıştır?”

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol