birgün

4° PARÇALI BULUTLU

İmamoğlu: 2036 olimpiyat oyunlarına talibiz, dünyanın gelmiş geçmiş en iddialı adayıyız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2036 olimpiyat oyunlarına talip olduklarını belirterek, "Dünyanın gelmiş geçmiş en iddialı adayıyız" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 18.06.2022 16:52
İmamoğlu: 2036 olimpiyat oyunlarına talibiz, dünyanın gelmiş geçmiş en iddialı adayıyız
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2036 olimpiyat oyunlarına talip olduklarını belirtti. İmamoğlu, "Biz olimpiyatların insanlarıyla bir şehre verilebileceğini bilen bir yönetimiz. Bu bağlamda bu kentin insanları bunu hak ediyor" dedi.

İBB iştiraki SPOR İSTANBUL’un düzenlediği Golden Horn Rowing Cup (Uluslararas Haliç Kürek Yarışları) 18 Türk, 4 yabancı olmak üzere 22 takım ve toplam 360 sporcunun katımıyla gerçekleşiyor. 4 bin 500 metre uzunluğundaki parkurda düzenlenen müsabakalar gün boyu U19 Kadınlar, U19 Erkekler, Kadınlar, Erkekler ve Masterlar kategorilerinde devam ediyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadınlar kategorisinde birinciliğe ulaşan Galatasaray Spor Kulübü sporcularına kupa ve madalyalarını verdi. İkinci gelen Altın Boynuz A Takımı ödülünü Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk’ün, yarışı üçüncü bitiren Haliç Kürek Takımı ise İBB Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş’in elinden aldı.

Birinciliğe ulaşan Galatasaraylı sporculara kupalarını verdikten sonra konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Dünyanın en güzel şehri İstanbul’a, olimpiyatı artık hediye etmek istiyoruz. Hep birlikte olimpiyat şehri olsun istiyoruz. 2036 oyunlarına talibiz. Dünyanın gelmiş geçmiş en iddialı adayıyız. Biz olimpiyatların insanlarıyla bir şehre verilebileceğini bilen bir yönetimiz. Bu bağlamda bu kentin insanları bunu hak ediyor” ifadelerini kullandı.

"HALİÇ VE İSTANBUL DÜNYADA BİR TANE"

Haliç’e büyük önem verdiklerini ve temiz kalması için gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını kaydeden, “Hemen karşı yakada, Eyüpsultan tarafında tramvay hattını harekete geçirdik. Bu hattımızla birlikte yaklaşık bir milyon metrekareye ulaşan olağanüstü bir yeşil alanı bitirmek üzereyiz. Tramvayı Eminönü'ne kadar uzatacağız. Burada kültür, sanat alanları hazırlıyoruz. Başta Feshane ve Haliç Tersanesi olmak üzere yani Haliç boyunda kültürü, sanatı, bienali, sanatın her alanında buluşmayı ve aynı zamanda sporla buluşan bir coğrafya haline gelsin istiyoruz. Çünkü Haliç ve İstanbul dünyada bir tane. Başka bir örneği yok. Dünyada en nadide coğrafyalardan. Belki de birincisi. Bu bağlamda buraya o hak ettiği değeri hep birlikte sağlayacağız” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol