birgün

14° AÇIK

İmamoğlu, Alibeyköy-Eminönü tramvayı için tarih verdi: Zor bir iş ama az kaldı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Alibeyköy-Cibali arasındaki tramvay hattını Eminönü'ne uzatacak çalışmanın başlangıç töreninde yaptığı açıklamalarda projenin 2023 sonunda hizmete gireceği bilgisini verdi. Projeyi 2016 yılında başlatan fakat ilerleme kaydedemeyen İBB'nin AKP yönetiminde olduğu döneme gönderme yapan İmamoğlu, “Projedeki birçok eksiği aslında imalat aşamasındayken devraldık. Zor bir iş ama az kaldı” dedi.

GÜNCEL 26.08.2022 16:03
İmamoğlu, Alibeyköy-Eminönü tramvayı için tarih verdi: Zor bir iş ama az kaldı
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, proje ve finansman sorunlar sebebiyle açılış tarihi uzayan Alibeyköy-Cibali arasındaki tramvay hattını Eminönü'ne uzatacak çalışmanın başlangıç törenine katıldı.

Toplam 10,1 kilometrelik hattın, 1,1 kilometrelik bölümü için ilk kazı imalat çalışmalarının talimatını veren İmamoğlu, hattın imalat hatalı bir biçimde devralındığını söyledi. Proje hatası nedeniyle iki kilometre civarında bir bölümü sökmek durumunda kaldıklarının bilgisi veren İmamoğlu, “Eminönü - Alibeyköy hattı bizden önce ihalesi edilen bir hat ancak işin neredeyse büyük bir kısmını biz yaptık. Daha enteresanı bu tür yer altındaki sorunlar çözülmemişken üstüne ray döşeyip gittiler. Ray bile döşenmemişti belli yerlerde. Orada dökülen betonlar çökmeler gerçekleşti. Biz şu anda yerin altında 80 metre yüksekliğinde kazıklar çakarak bir nevi viyadük yapıyoruz. Zor bir iş ama az kaldı” ifadelerini kullandı.

Hattın Eminönü kesiminin 2023 sonunda hizmete gireceğinin bilgisini veren İmamoğlu, çalışma kapsamında Eminönü Otobüs Peronları’nın kaldırılmasıyla İstanbul’un çok büyük bir meydana kavuşacağını söyledi.

'HATTIN HEM İHALESİ HEM DE MÜTEAHHİTİ VAR'

İşbaşına geldiği dönemdeki haline “Eminönü Alibeyköy hattının doğru bir ihalesi ve müteahhiti var” sözleriyle göndermede bulunan İmamoğlu, “Projedeki birçok eksiği aslında imalat aşamasındayken devraldık. Sonra çözerek gittik. İki kilometre civarında bir bölümü söktük. Yeniden kazık çaktık. Şu an çalışan bölümü yeniden yaptık. Mesela buradaki Unkapanı kavşağının projesi çözülmemiş. Altından trenin nasıl geçeceği çözülmemiş. Bunları projelendirdik. İmalatını yaptık. Dolayısıyla insanlar buraya bakıyorlar bir Eminönü - Alibeyköy hattı bizden önce ihale edilmiş falan ama işin neredeyse büyük bir kısmını biz yaptık. Daha enteresanı bu tür yer altındaki sorunlar çözülmemişken üstüne ray döşeyip gittiler. Ray bile döşenmemişti belli yerlerde. Orada dökülen betonlar çökmeler gerçekleşti. Biz şu anda yerin altında 80 metre yüksekliğinde kazıklar çakarak bir nevi viyadük yapıyoruz. Zor bir iş ama az kaldı” dedi.

2023 yılında çalışmaları tamamlayarak hattın geri kalan kesimini hizmete açmayı planladıklarını kaydeden İmamoğlu, “Sadece tramvayımız çalışmıyor, aynı zamanda viyadüğü yaptık. Öte yandan İSKİ'nin bütün geçişlerini yaptık. Yine İSKİ'nin bu bölgenin atık suyunun Yenikapı'ya aktarması için de bir tünel çalışmamızı yaptık” diye konuştu.

İmamoğlu, “Şu an İETT otobüslerinin olduğu Eminönü Meydanı, belki de İstanbul'un en güzel meydanlarından birine dönüşecek. Hem meydan, hem öndeki o farklı işgaller ortadan kalkacak. Burası pırıl pırıl bir yeşil alana dönüşecek. Bir tarafıyla da yaya geçidi geçişini sağlayan bir bölümü var bunun. Yani artık orada köprü kesmeyecek. Yeni bir düzenleme ile çok çağdaş bir görünüme kavuşacak” dedi.

İBB tarafından 2016 yılında yapımına başlanmasına rağmen ilerleme kaydedilemeyen Eminönü-Alibeyköy Tramvayı, yeni İBB yönetiminin işbaşına gelmesiyle birlikte hızlandırılmış ve 1 Ocak 2021 tarihinde hattın 9 kilometrelik Alibeyköy-Cibali kesimi işletmeye açılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol