birgün

14° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 07.10.2021 17:27

İmamoğlu "Dünya'da tekti, şimdi değil" diyerek tanıttı: Robot Göz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İGDAŞ, milyonlarca dolar tasarrufun yanı sıra deprem riskine karşı doğal gaz hatlarının korunmasını sağlayacak, dünyanın ikinci boru hattı denetleme robotunu devreye alıyor. TÜBİTAK iş birliğiyle ve yerli imkanlarla geliştirilen ‘Robot Göz’, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından "Dünya'da tekti, şimdi değil" ifadesiyle duyuruldu.

İmamoğlu "Dünya'da tekti, şimdi değil" diyerek tanıttı: Robot Göz

İBB iştiraklerinden İGDAŞ, yeni teknoloji girişimlerini sürdürüyor. Dünyada yalnızca ABD’nin ürettiği ve ihtiyaç duyan ülkelerin sadece kiralama yoluyla kullanabildiği teknoloji artık Türkiye’de.

Gaz hatlarında boru içinde ilerleyerek inceleme yapan robota sadece ABD’nin sahip olması ve robotu satmadan kiralamaya yoluyla kullandırtması İBB’yi yeni arayışa yöneltti. TÜBİTAK ile birlikte robotun geliştirilmesi sayesinde bu teknolojiye sahip olan ikinci ülke Türkiye oldu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Twitter hesabından "Dünya'da tekti, şimdi değil" diyerek 'Robot Göz'ü duyurdu.

İmamoğlu’nun mesajı şöyle:

“Dünyada tekti, şimdi değil. İBB olarak doğal gaz boru içi denetleme robotu üretimine başladık. Bu akıllı robotlar şehrin altında dolaşıp denetim yapacaklar. İştirak şirketimiz İGDAŞ'a, TÜBİTAK'a ve çalışmada emeği geçen bütün mühendislere teşekkürler.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol