birgün

15° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 02.05.2021 12:06

İmamoğlu duyurdu: Kanuni Sultan Süleyman portresi İBB'ye bağışlandı

İBB Başkanı İmamoğlu, İngiltere'de açık artırmada satışa çıkarılan Kanuni Sultan Süleyman portresinin, belediyeye bağışlandığını duyurdu.

İmamoğlu duyurdu: Kanuni Sultan Süleyman portresi İBB'ye bağışlandı

İngiltere'de müzayede evi Sotheby's'in yaptığı açık artırmada Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi bir ay önce satışa çıkartıldı.

'İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları' başlıklı koleksiyonda 60 bin ila 80 bin sterlinlik değerle satışa sunulan Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi 438 bin 500 sterline (Yaklaşık 5 milyon lira) alıcı buldu.

Kim olduğu açıklanmayan alıcı, portreyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağışladı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Evine Dönüyor! Mart ayında İngiltere’deki müzayedede rekor fiyata satılan Kanuni Sultan Süleyman portresi eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlanmıştır. Böylesi kıymetli bir eserin İstanbul’a bağışlanması ve İBB’ye duyulan güven gurur verici İstanbul’a hayırlı olsun" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol