birgün

16° AÇIK

İmamoğlu, Erdoğan dışındaki bütün liderlerden 'Kanal İstanbul' için randevu istedi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi'nin olası zararları ve yaratacağı tehlikeleri anlatmak için AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dışındaki siyasi parti liderlerini ziyaret etme kararı aldı

SİYASET 13.07.2020 21:13
İmamoğlu, Erdoğan dışındaki bütün liderlerden 'Kanal İstanbul' için randevu istedi
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Ekrem İmamoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Yüzyılın projesi” olarak tanımladığı ve karşı çıkanlara “İsteseniz de istemeseniz de Kanal İstanbul yapılacaktır” dediği projeye karşı kamuoyu oluşturmak için harekete geçiyor.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre, Erdoğan hariç tüm siyasi parti liderlerinden randevu isteyen İmamoğlu, görüşmelerine perşembe günü Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile başlayacak.

İmamoğlu bu kapsamda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra, MHP, İYİ Parti, HDP, Türkiye İşçi Partisi, Demokrat Parti, Vatan Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi genel başkanlarından randevu istedi.

BBC'nin Büyükşehir Belediyesi kaynaklarından edindiği bilgiye göre İmamoğlu, belediye başkanı seçildikten sonra randevu talebinde bulunduğu ancak tüm büyükşehir belediye başkanları ile birlikte kendisini kabul eden Erdoğan'dan ise randevu talebinde bulunmadığı ifade edildi.

"ACELE ETMELERİNİN SEBEPLERİ VAR"

Kanal İstanbul’un çevresinde kurulacak yeni şehrin uygulama imar planları onaylandı. Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Baklalı’da satın aldığı 44 dönümlük tarla, turizm + ticaret alanı oldu.

Söz konusu gelişmenin üzerine İmamoğlu şu açıklamayı yapmıştı:

"Kanal İstanbul’la ilgili gündemi santim santim takip ediyoruz. Tüm bilimsel verilerle de süreci destekleyen, yanlışları ortaya koyan ve Kanal İstanbul’a karşı duruşumuzun aslında yüzde 100, yüzde 1 milyon ne kadar doğru olduğunu ispat eden birtakım çalışmaları da sürdürüyoruz. Şunu ifade edeyim: İstanbul’da, masum insanların depreme dayanıksız olan binalarında yaşamlarına devam ettikleri, masum birtakım planlamaların yıllarca beklediği - ama Şehircilik Bakanlığı’nda ama İBB’de- bir sürecin yerine, siz, Kanal İstanbul’la ilgili bu süreci 6-7 ayda bitireceksiniz, 100 binlik, 5000’lik, 1000’lik planları askıya asacaksınız. Bu acele ne için? Kim için? Kime hizmet ediyor? İstanbullunun, Türk halkının, Türkiye’deki insanlarımızın, vatandaşlarımızın bu konuyla ilgili acelesi mi var? Türkiye’de, Türk halkının gündemi; işsizlik, ekonomi. İstanbul’daki halkın gündemi; işsizlik, ekonomi. İlave edebiliriz; deprem. Yani (Kanal İstanbul) zihninde bile yok; zinhar karşı ama acele var. Demek ki acele etmelerinin sebepleri var. Ben hep diyorum; o bir avuç insan. Onlar için çok kıymetli. Ben de santim santim takip ediyorum. Yarın saat 10.00’da Şehircilik Bakanlığı’na gideceğim, o işte ama Katarlıdır ama şu ülkelidir ama bu ülkelidir… Kim bu yatırımı yapmışsa, bu planların bir avuç insan için hazırlandığını, İstanbul’un katli anlamına geldiğini, İstanbul’a bugüne kadar yapılan ihanetlerden milyonlarca kat daha fazlası olduğunu iddia ederek itirazımı yapacağım. Hukuksal süreçler devam ediyor. Hukuksal zeminde İstanbul halkının bu ihanete uğramasına asla izin vermeyeceğiz. Devam ediyoruz takibe.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun