birgün

19° AZ BULUTLU

GÜNCEL 09.04.2020 10:35

İmamoğlu: İstanbul'a en az 2 hafta sokağa çıkma yasağı gerekli

İmamoğlu: İstanbul'a en az 2 hafta sokağa çıkma yasağı gerekli

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs salgına ilişkin İstanbul'da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gerektiği önerisini tekrarladı.

TV100 kanalında Ahu Özyurt'un programına katılan İmamoğlu, "En az 2 hafta tecrit gerekiyor" dedi.

İmamoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İstanbul, ilçe ilçe karantinayla bir çözüme ulaşamaz. Topyekün bir sokağa çıkma yasağı gerekiyor. Bilim Kurulumuzun da önerisiyle en az 2 hafta İstanbul'a bir tecrit süreci yaşatılmalı. Bu şart. Dünya çapında da bizim ölçeğimizde şehirlere baktığımızda, hepsi 'sıkı tedbirler almalıydık' diye bizi uyarıyor."

İmamoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

- Belediyelere ek bütçe sağlanması şarttır.

- İBB'ye 415 bin yardım başvurusu var.

- Biz vatandaşımızdan bağış almıyoruz mu sanılıyor? Elbette alıyoruz. Bu yasal olarak bize tanımlanan bir şey zaten. Her yerde söyledim: Vakıfbank ve birkaç banka daha usülsüzlük yapmıştır. Yasal yollara başvurduk. Soruşturma açmak istiyorsanız, Ekrem İmamoğlu burada. Açın, hesap versin. Erdoğan'ın kurduğu İstanbul Vakfı var. Biz onu da kullanmak için Valiliğe başvurumuza yaptık. Bu vakfı aktif hale getirmek istiyoruz. Sabırla Valiliğin imzasını bekliyoruz. Hiç kimse bizi yardımlaşma hızımızdan vazgeçiremez. Her gün binlerce aileye yardım yapıyoruz.

- Baraj doluluğumuz yüzde 70'in üzerine çıktı. Önümüzdeki haftalarda yine yağış bekliyoruz. İSKİ'nin yaptığı simülasyona göre bizim hiçbir su sorunumuz olmayacak.

Yayını izlemek için tıklayınız.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız