birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

İmamoğlu, İstanbul'da beklenen yoğun kar yağışı öncesi konuştu: Hangi önlemler alındı?

Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da beklenen yoğun kar yağışı öncesi açıklamalarda bulundu. İstanbul'da alınan tedbirlere ilişkin bilgi veren İmamoğlu, poyraz fırtınasından dolayı don ve buzlanma tehlikesi olacağına işaret etti. Yurttaşlara tedbirli olmaları çağrısında bulundu.

GÜNCEL 09.03.2022 19:41
İmamoğlu, İstanbul'da beklenen yoğun kar yağışı öncesi konuştu: Hangi önlemler alındı?
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) düzenlendiği basın toplantısında, kentte etkili olması beklenen kar yağışına ilişkin alınan tedbirleri açıkladı.

İstanbul'da bu akşam itibarıyla beklenen kar yağışının belli noktalarda kendisini göstermeye başladığını kaydeden İmamoğlu, İBB'nin sorumluluğundaki yol ağının 4 bin 23 kilometre olduğunu aktardı.

İmamoğlu, "9 bin 500 personelimiz, 2 bin aracımız ve iş makinemiz, 7/24 çalışma esasıyla sürdürülecek çalışmaları yönetecek bir ekibimizin olduğunu vatandaşlarım bilsin. Aynı zamanda bu araç sayısının içinde de 650 kar küreme aracının olduğunu da ifade edeyim" dedi.

Metrobüsün sabaha, raylı sistemlerin gece 02.00'a, vapurların gece 24.00'a kadar çalışacağını, İETT ve Şehir Hatları'nın da yoğunluğa göre ek seferlerle süreci destekleyeceğini, İSPARK'ın 24 saat hizmet vereceğini aktaran İmamoğlu, şu anda 220 bin ton tuz ve 1290 ton solüsyonun müdahaleye hazır halde bulunduğunu söyledi.

İmamoğlu'nun alınacak tedbirlere ilişkin açıklaması şöyle:

"Soğuk hava, kuzeyden esecek poyrazla birlikte etkisi altına alacak İstanbul'u. Yarın sabah erken saatlerden itibaren de daha etkili olması, 15 Mart Salı'ya kadar da sürmesi bekleniyor. Kar kalınlığı noktasında da ocak ayındaki değerlere ulaşılması muhtemel gözüküyor. Yine özellikle kuzey bölgemizde Arnavutköy, Çatalca olsun ve yine Avrupa Yakası'nda kuzey hattındaki ilçelerde 50-60 santimetreyi aşan, şehir içine dönük bölgelerde de 20 santimetre seviyelerinde kar öngörülüyor. Kentin kuzeyinde ve Boğaz kesiminde de ağırlıklı olmak üzere bu yoğun kar yağışıyla birlikte poyraz fırtınasından dolayı don ve buzlanma tehlikesinin de varlığı bizimle bir arada olacak. Bu konuda hepimizin tedbirli olması gerekiyor."

'465 NOKTADA MÜDAHALEYE HAZIRIZ'

İmamoğlu, 465 noktada müdahaleye hazır olduklarını, ara yolları temizleme işlemlerinin de 39 ilçe belediyesi tarafından yapılacağını, ilçe belediyelerinin de tuz depolarından ihtiyaçlarını karşılayabileceğini söyledi.

Buzlanma erken uyarı sistemi vasıtasıyla bir ihbar oluştuğunda ekiplerin çalışmalarını yürüteceğini ifade eden İmamoğlu, bu süreçte mobil büfelerin de kritik noktalarda hizmet vereceğini dile getirdi.

İSKİ'nin şehre kesintisiz hizmet vereceğini, özellikle 153 çözüm merkezinin her soruya cevap vermeye hazır durumda olduğunu, bu süreçte evsiz vatandaşların da unutulmadığını, şu anda 538 yurttaşın konuk edildiğini, sokak hayvanları noktasında çalışmaların sürdüğünü, İGDAŞ'ın 24 saat kesintisiz doğalgaz sağlayacağını, İSTAÇ, Halk Ekmek gibi kurumların da çalışmalarını aralıksız sürdüreceğini ifade eden İmamoğlu, şunları kaydetti:

"Sayın Valimizle dün yaptığımız toplantıda ilgili ve yetkili bütün kurum ve kuruluşların kendi yetki alanlarındaki sorumluluklarını yerine getirecekleri gibi, dayanışmayla birlikte ihtiyaç duyulduğu hallerde birbirine destek olma konusunda da hep birlikte kararlı bir mücadeleyi yerine getirmiş olacağız. Yarın sabaha karşı yoğunlaşan kar yağışının pazartesi dahil devam etmesi öngörülüyor. Bu konuda Valiliğimizin de yaptığı açıklamalarla bazı duyuruları oldu. Özellikle eğitim faaliyetlerine pazartesi gününe kadar ara verilmesi de bizler için bir rahatlık yaratacak. İstanbul'un bütün kadroları ve ilçe belediyeleri vasıtasıyla ortaya konacak bu mücadelenin başarılı olması için 16 milyon İstanbullu hemşehrimizin bizimle beraber olması ve bize eşlik etmesi gerekmektedir."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol