birgün

10° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

İmamoğlu'ndan Erdoğan'a bir gönderme daha

Şişli Habitat Yaşam Merkezi açılışında konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, kendilerini yurttaşa karşı sorumlu hissettiklerini söyledi. İBB’nin yürüttüğü çalışmalara değinen İmamoğlu, “Başımız, sadece milletimizin karşısında eğilir. Kendini milletin üstünde gören hiçbir odağa da asla boyun eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Konuşması sırasında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir gönderme yapan İmamoğlu, “Nereden nereye diyeyim, bir benzetme daha yapsınlar” dedi.

GÜNCEL 02.02.2023 15:15
İmamoğlu'ndan Erdoğan'a bir gönderme daha Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Gücümüzü milletten alıyoruz. Kendimizi milletimize karşı sorumlu hissediyoruz. Başımız, sadece milletimizin karşısında eğilir. Kendini milletin üstünde gören hiçbir odağa da asla boyun eğmeyeceğiz" dedi.

İmamoğlu, içinde kütüphane, sergi salonu, İstanbul Kitapçısı, tiyatro, sahne ve ortak çalışma alanı bulunan Şişli Habitat Yeni Nesil Yaşam Merkezi'nin açılışına katıldı.

Yurttaşın şehre ve yerel yönetime bakış açısını değiştirdiklerini ifade eden İmamoğlu, "Öyle şeyler yapıyoruz ki bu saatten sonra İstanbul'u hiç kimse özensiz yönetemeyecek. Yanlış işleri yapmaya kalkan yöneticilerin karşısına İstanbullular, her zamankinden çok daha cesur biçimde diyecekler ki, 'Daha doğrusunu, daha iyisini talep ediyoruz.' Yanlışların karşısında her zaman İstanbullular dimdik ayakta duracak" dedi.

İBB olarak yürüttükleri çalışmaları anlatan İmamoğlu, şöyle konuştu:

"İstanbullular 3,5 yıl içinde öyle güzel şeyler gördüler ve yaşadılar ki bu hizmetlerin daha azına ya da daha kalitesizine asla kimse razı edemeyecek. İstanbullular, artık belediyelerinden daha fazla kreş isteyecek, yurtlar isteyecek. İstanbul'un destek nedir bilmeyen çiftçileri, 'Üretim yapmam için gerekli tohumu senden istiyorum, mazotu senden istiyorum; desteğim nerede?' diye haykıracak.

Açtığımız Bölgesel İstihdam Ofisleriyle, neredeyse 100 bine yakın insanımıza İstanbul'un özel sektöründe iş bulma başarısını ortaya koymuş bir mekanizmayı kurduk. İBB tarihinde ilk kez üst düzey yönetim kadrolarına, kadınları hak ettiği bir biçimde atayarak, İBB'yi bir erkek belediyesi değil, kadın erkek eşitliğinin önde duran bir belediyesi haline getirdik."

"NEREDEN NEREYE"

İstanbul Kitapçısı'nın sayılarını artırdıklarını anımsatan İmamoğlu, 'Ya İstanbullular kitap okur mu, okumaz mı? Satar mı, satmaz mı?’ Öyle bir endişemiz, ölçümüz yok. Ama gördük ki, Bağcılar'ın meydanına güzel bir kitapçı açarsanız, İstanbul Kitapçıları arasında Bağcılar Meydanı'ndaki kitapçınız ilk 3’e giriyor. Siz, bu memleketin güzel insanlarına, hangi yöresinde, hangi şehrinde, hangi köyünde, hangi mahallesinde, ne verirseniz verin, iyi şeyleri alma gayretinde olan güzel kalpli insanları var. Bu cennet vatanın güzel evlatları var. Yeter ki, onlara iyi hizmet verin. Onun için ben, her açılan İstanbul Kitapçısı’na ayrı bir güzellikle bakıyorum. Yeme içme mekanları olacak. Çok işlevli ve her gün on binlerce kişiye hizmet verecek bir kamusal yaşam merkezi. İstanbul'un göbeğindeki bu alana bütün İstanbulluları, sevgili gençleri bekliyorum' dedi.

İmamoğlu konuşmasının devamında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık kullandığı 'Nereden nereye' sözüne gönderme bulundu. İmamoğlu, "Tabii ki tam da şöyle bir tarife uygun bir yer burası; ben böyle yapınca da ‘sesin çok benziyor’ falan diyorlar fesupanallah. Nereden nereye diyeyim, bir benzetme daha yapsınlar" diye konuştu.

"BAŞIMIZ, SADECE MİLLETİMİZİN KARŞISINDA EĞİLİR"

Açılışın yaptıkları merkezin daha önce AVM olarak kullanılan bir yer olduğunu anlatan İmamoğlu, "Ortak akılla, ortak yolculukla, yeni nesil bir yaşam merkezine dönüştü. Şimdi artık 500 kişilik kapasiteye ve 25 bin kitaplık dev bir arşive sahip Habitat Kütüphanesi burada var. Yine 500 metrekarelik bir sergi salonu ve atölye içeren habitat sanat alanı var. 200 kişi kapasiteli iki sahneye sahip habitat sahneleri mevcut" diye konuştu.

Beykoz, Üsküdar, Arnavutköy, Bayrampaşa, Güngören ve Altınşehir'de de yaşam merkezleri açtıklarını ve bunların sayılarını artıracaklarını dile getiren İmamoğlu, şunları kaydetti:

"Gücümüzü milletten alıyoruz. Kendimizi milletimize karşı sorumlu hissediyoruz. Başımız, sadece milletimizin karşısında eğilir. Bunu herkes bilsin. Kendini milletin üstünde gören hiçbir odağa da asla boyun eğmeyeceğiz. Bu duygularla ve bu kararlılıkla, bu merkezin açılmasında emeği geçen bütün emekçi dostlarıma, çalışma arkadaşlarıma, mimarımıza, emek ortaya koyan, aklını, fikrini bize katan herkese yürekten teşekkür ediyorum."

"300 Günde 300 Proje" kapsamında hizmete alınan merkezin açılışına İmamoğlu'nun yanı sıra Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

İmamoğlu ve beraberindeki heyet, kurdele kesiminin ardından merkezde incelemelerde bulundu.

ERDOĞAN'IN BİLECİK VALİSİ KIZILKAYA'YI FIRÇALAMASINI ELEŞTİRMİŞTİ

İmamoğlu daha önce de Erdoğan'ın Bilecik'te katıldığı açılış töreninde Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya'yı fırçalamasına gönderme yapmıştı.

İmamoğlu, Erdoğan'ı "Vatandaşlarımızın huzurunda gözlerinizin içine baka baka sizinle sadece teyitleşiyorum. Biz çalışma arkadaşlarımla böyle anlaşıyoruz. Göz göze anlaşıp bir birimize nezaketle sesleniyoruz. Öyle aşağı bakıp "Konuş bakayım, sen öyle de böyle de" demiyoruz. Gözlerinin içine bakıyorum. Onların da benim de gözümün içi gülüyor. Bir de kime fırça atıyorsunuz ki yani devletimizin valisi. '2 kilometre böyle yapmayın olmaz', devletimizi küçültmeyin. Devletimizin makam sahibi, makamlarını aşağı çekmeyin. Kızacaksanız, orada atadığınız siyasi bir iki kişiye kızabilirsiniz. Her şeyi bilen arkadaşlarınız var; seçimlerde hüngür hüngür ağlayan, iftira atan, kilometreleri karıştıran" sözleriyle eleştirmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun