birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 27.02.2020 13:45

İmamoğlu'ndan Erdoğan'a 'Kanal İstanbul' yanıtı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Kanal İstanbul kentsel dönüşüm projesidir' ifadelerini değerlendiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul’da 1 milyon 300 bin konut stoku fazlası var. Bizim yeni bir alan üretmeye, 1 milyon daha nüfus yaratmaya değil, şu an mevcut olanı koordine etmeye ihtiyacımız var," yanıtını verdi

İmamoğlu'ndan Erdoğan'a 'Kanal İstanbul' yanıtı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 33’ncü ziyaretini Bahçelievler Belediyesi’ne gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Hakan Bahadır’dan sunum alan İmamoğlu, gazetecilerin sorularını saha incelemesi yaptığı spor tesisi şantiyesinde yanıtladı.

İmamoğlu, gazetecilerin, “Sayın Cumhurbaşkanı, grup toplantısında, ‘Kanal İstanbul aynı zamanda kentsel dönüşümdür’ dedi. Siz, Kanal İstanbul’u bir kentsel dönüşüm projesi olarak değerlendiriyor musunuz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Ben, değerlendirmediğimi söyledim zaten. Değerlendirmiyorum. Bir kentsel dönüşüm değildir. Bizim ne zaman depremle karşılaşacağımız belli değil. Farklı çözümleri konuşmamız lazım. İstanbul’da 1 milyon 300 bin konut stoku fazlası var. Bizim yeni bir alan üretmeye, 1 milyon daha nüfus yaratmaya değil, şu an mevcut olanı koordine etmeye ihtiyacımız var.”

Bu sırada araya giren Bahadır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o konuşmasında şehrin deprem hattı olan güneyden, kuzeye taşınması gerektiğini söyledi. Bahadır, “Orada, Kanal İstanbul’un kenarında değil; ama uzağında bir şehrin faydalı olacağını düşünüyorum” görüşünü ortaya koydu. Sözü tekrar alan İmamoğlu ise “Bu, başka bir tartışma konusu. Başkanımla bunu uzun uzun konuşuruz. Ama bu alana girersek, çıkamayız işin içinden. Böyle güçlü bir yapı stoku varken, ‘Bu şehre ben, 1 milyon ya da 1,5 milyonluk nüfusluk daha konut yapıyorum’ demek, çözüm aramak anlamına gelmez. Konut yapmak için, kanal yapmayı da gerektirmez” ifadelerini kullandı.

“DEPREM OLDUĞUNDA BU ŞEHİRDE BANKA DA KALMAZ FABRİKA DA”

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da şantiye alanında yanıtlayan İmamoğlu, “Ziyaretinizde kentsel dönüşüme ilişkin neler konuşuldu? Çok yakın zamanda Bahçelievler’de bir tecrübeyle karşı karşıya gelmiştik” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Kentsel dönüşümde zaten bir yol haritası çizildi. Hatta bugün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul’da bir toplantı yaptı. İlçelerden başkan yardımcıları, bizden de daire başkanları ve bir genel sekreter yardımcısı orada. Yani, bu işin bütüncül çözüleceği ortada, net. Bahçelievler’de yaşadığımız olay… Zamanında müdahale etmenin önemini de yaşadık. Bir binanın sağlam olmadığı tespit edildi, boşaltıldı. Sonradan ama kendiliğinden ama bazı müdahalelerle yıkıldı. Tespit edilmemiş olsaydı, Allah korusun o binada onlarca can da kaybedilebilirdi. O bakımdan burada tam da olumlu bir örneği yaşandı aslında. Sadece yıkımdan bir gün önce kendi yıkıldı. O ayrı bir şey. Dolayısıyla bu iş bütüncül bir iş. Bugün, elbette kendi aramızdaki sohbette konulardan birisiydi. Daha güncel konuları da konuştuk. Ama bu bizim her günümüzün konusu. Kentsel dönüşümün birinci ayağı; beraber hareket etmek. İkinci ayağı; bu şehrin iyi durumda olmayan yapı stokunu tespit edebilmek. Tespit ettikten sonra bu işte her türlü imkanı kullanmak. Nedir bu? Bazen güçlendirmektir, bazen kentsel dönüşümdür, bazen bir plan bütünlüğü yaratıp ortak çözümler bulmaktır ilçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ile. Bazen işin içine Bakanlığı katarsınız. Daha büyük bir kapsamda çözüm üretirsiniz. Milli bir meseledir. Ortak komisyon ya da konsey… Önerimizin karşılık bulması değerliydi. Sayın Bakan bununla ilgili adım attı. Genişlemeli. Tekrar söylüyorum; deprem sorununu çözebilmek, bu şehrin yapı stokunu güçlendirebilmek ne tek başına bir hükümetin işi, ne de tek başına bir belediyenin işidir. Tüm alanlarıyla; bankacılık sektörü de işin içinde olacak, ucuz para bulacak, bazen sıfır faiz bulacak. İş dünyası da işin içinde olacak. Sanayi dünyası da işin içinde olacak. Çünkü, Allah korusun deprem olduğunda bu şehirde, bu ülkede banka da kalmaz fabrika da kalmaz, iş de kalmaz. Bütün bunların çözümü, hepimizin elinde. Bu bütünlük sağlandığı takdirde; çözüm yakındır. Onun kol kola yürüyüşünü yapıyoruz. Umarım başarıya ulaşır.”

KANAL İSTANBUL

İmamoğlu, “Takvimin bir an önce kısaltılmasını talep ediyor İstanbullu. Depreme de gerek yok bazı binaların yıkılması için. Çünkü çok kötü şartlardaki binalarda yaşayanlar var, hala. Dün da Sayın Cumhurbaşkanı, grup toplantısında, ‘Kanal İstanbul aynı zamanda kentsel dönüşümdür’ dedi. Siz, Kanal İstanbul’u bir kentsel dönüşüm projesi olarak değerlendiriyor musunuz?” sorusuna, “Ben, değerlendirmediğimi söyledim zaten. Değerlendirmiyorum. Bir kentsel dönüşüm değildir. Şehrin, çok acil çözümlere ihtiyacı var; anlık, günlük, haftalık, aylık, 1 yıllık, 2 yıllık. Bizim ne zaman depremle karşılaşacağımız belli değil. Farklı çözümleri konuşmamız lazım” yanıtını verdi.

İmamoğlu, “Peki nasıl bir çözüm var? Yapı stokunu dile getirmiştiniz…” sorusunu da “Şehrin çözümü şu: Şu an 750 bine yakın, 1999 öncesi bina var İstanbul’da. Can güvenliğini önceleyip, -5 katın yerine 10 kat yapmak asla çözüm değil- güçlendirmeli. En başta güçlendirmeyi bir haneye yazmak zorundayız. Güçlendirilir ve insanların can ve mal varlığı korunabilir. Bazı binalar vardır ki, güçlendirmek imkanı yoktur. Yıkılıp, yapılacak. ‘İmkanım var; yıkıp, yapmak istiyorum’ diyen olabilir. Ona bütün kolaylıkları sağlayacağız. Hep beraber; ilçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi. ‘İmkanım yok; ama şöyle bir plan revizyonuyla yapmak istiyorum’ diyene de makul, bir artış ya da nüfus yoğunluğu yaratmadan bir plan oluşturulabilir; onu yapacağız. Yine hep beraber, hızlı kararlar alarak yapacağız. Dolayısıyla, bu ve bunun gibi yöntemlerle, o ortak masa göreceksiniz birçok sorunu çözmüş olacak. Geçen gün, konut sektörünün temsilcileriyle beraberdik. Ben söylemiyorum, onlar söylüyorlar. Şu anda anahtar teslimi bekleyen, iskanı alınmış yeni konut sayısı, 700 bin. Şu an adresi boş, ama ikinci el ama sıfır ama iskanı alınmamış, -biz demiyoruz, Nüfus İşleri Müdürlüğü’ndeki rapor söylüyor- 1 milyon 300 bin konut stok fazlası var. Dolayısıyla bizim yeni bir alan üretmeye, 1 milyon daha nüfus yaratmaya değil, şu an mevcut olanı koordine etmeye ihtiyacımız var” şeklinde yanıtladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız