birgün

20° AÇIK

İmamoğlu'ndan göçmen uyarısı: 2,5 milyon nüfus, sadece 6-7 yılda olgunlaştı

İstanbul’da şu an 2,5 milyona yakın yabancı yaşadığına dikkati çeken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Belki de en dramatik göçün tam göbeğinde bir kentte bulunmaktasınız” diye konuştu. İmamoğlu'nun açıklamalarının ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise kentte 1 milyon 179 bin 751 yabancı olduğunu söyledi.

SİYASET 01.11.2021 14:29
İmamoğlu'ndan göçmen uyarısı: 2,5 milyon nüfus, sadece 6-7 yılda olgunlaştı
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "dramatik göçün tam göbeği" diye nitelendirdiği İstanbul'da, yerleşmiş, sığınmacı, mülteci ya da oturma izni almış 2 milyon 500 bin yabancı bulunduğunu söyledi. Bu noktaya son 6-7 yılda gelindiğini belirten İmamoğlu, "Dolayısıyla şu anda dünyada ama savaşlar ama belli kıtlıklar üzerinden, birtakım gelir adaletsizliği, eşitsizlikler üzerinden oluşan bu göçleri sıkı bir biçimde incelemeli ve bunun üzerine hep birlikte çalışmalıyız” dedi.

İBB'nin düzenlediği Almanya'ya İşgücü Göçünün 60.Yılı etkinlikleri başladı. 3 Kasım'a kadar sürecek etkinliklerin ilk gününe Goethe Enstitüsü Güneydoğu Avrupa Direktörü Angela Kaya, Almanya Federal Cumhuriyeti Eski Meclis Başkanı Prof. Dr. Rita Süssmuth, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Henning Georg Simon ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı, konuşma yaptı.

Etkinlikte konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu "İnsanlığın belki de en dramatik dönemlerinden birini, pandemi döneminde hep birlikte yaşadık. Buna dönük aşıyı geliştiren Almanya'ya göç eden ailelerin birer ferdi olan Sayın Özlem Türeci ve Sayın Uğur Şahin'i buradan anmadan olmaz" dedi.

'GÖÇÜN TAM GÖBEĞİNDE BİR KENTTE BULUNMAKTASINIZ'

İmamoğlu "Belki de en dramatik göçün tam göbeğinde bir kentte bulunmaktasınız. Şu anda 2,5 milyona yakın, İstanbul'a yerleşmiş ama sığınmacı ama mülteci ama oturma izni almış insanla karşı karşıya. Ve o 2,5 milyon nüfus, sadece ve sadece 6-7 yılda olgunlaşmış bir nüfus. Yani 1961'den 2021'e konuşmuyoruz. 2021 yılındayız; 2013'lerde, 2014'lerde başlayan bir sürecin, bir anda 2,5 milyona ulaştığını düşündüğümüzde, aslında ne kadar dramatik ve süreci zorluklarla yönettiğimizin bir karşılığıdır diye düşünebiliriz. Dolayısıyla şu anda dünyada ama savaşlar ama belli kıtlıklar üzerinden bir takım gelir adaletsizliği, eşitsizlikler üzerinden oluşan bu göçleri sıkı bir biçimde incelemeli ve bunun üzerine hep birlikte çalışmalıyız" diye konuştu.

İmamoğlu "Göçü ciddiye almalıyız. Dünyadaki gelir adaletsizliğini ve bir kısım kaynaklar üzerinden, belli gelir seviyesinin üzerindeki ülkelerin, yaratılan kaosları ve oradaki birtakım çıkarlarını inceleyerek, oralarda yaşayan ki bunun en önemli merkezlerinden birisi Ortadoğu'dur insanların huzurunu, sağlığını, güvenliğini düşünmeksizin hareket etmelerini, ben dünyanın 21'nci yüzyılı açısından büyük talihsizlik olarak görüyorum. İnsanların bu tarzda ülkelerinden uzaklaştırmalarına, seyirci kalmadan, müsaade etmeden, tekrar bu insanların kendi yurtlarına dönebilmesi noktasında, en üst seviyede uluslararası işbirliği ile hareket edilmesini, 21'nci yüzyılda dünya ülkelerinin sorumluluğu olarak görmekteyim. Hep beraber, birlikte, belki şu anda biz misafir ediyoruz, konuk ediyoruz ve tüm insani ihtiyaçlarını karşılamakta yükümlü olduğumuzun da farkındayız. Ve bunu yaparız. En iyisini de yapmaya çalışırız. Ancak günün sonunda; insanların bu tarzda ülkelerinden uzaklaştırmalarına, seyirci kalmadan, müsaade etmeden, tekrar bu insanların kendi yurtlarına dönebilmesi noktasında, en üst seviyede uluslararası iş birliğiyle hareket edilmesini, 21'nci yüzyılda dünya ülkelerinin sorumluluğu olarak görmekteyim İnşallah bunu hep birlikte başarabiliriz" şeklinde konuştu.

VALİ YERLİKAYA'DAN İMAMOĞLU'NA YANIT

İmamoğlu'nun açıklamalarının ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da İstanbul'da toplam 1 milyon 179 bin 751 yabancı olduğunu söyledi. Yerlikaya, İstanbul Göç İdaresi verilerine dayandırdığı paylaşımında, "1 Kasım 2021 itibarıyla, 535.025 geçici koruma kapsamında Suriyeli, 644.726 ikamet izinli farklı uyruklarda olmak üzere toplam 1.179.751 yabancı bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol