birgün

22° PARÇALI BULUTLU

İmamoğlu'ndan Hürriyet gazetesinin haberine tepki

İBB iştiraki Şehir Hatları, 1952 üretimi 70 yaşındaki Paşabahçe Vapuru’nu, 566 yıllık Haliç Tersanesi’nde restore etti. Törene katılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Ekrem Başkan, bir konuda çok başarılı. Bütün engelleri aşıp amaca ulaşma konusunda, son derece başarılı" dedi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Hürriyet gazetesin haberine tepki göstererek, "Ben, sayfayı 6-7 kez taradım ve ne yazık ki içinde, ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi var, ne Şehir Hatları’nın şirket adı var, ne Genel Müdürü var, ne bir şey var" dedi.

GÜNCEL 13.08.2022 20:35
İmamoğlu'ndan Hürriyet gazetesinin haberine tepki
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2010 yılında Şehir Hatları filosundan düşürülen 1952 üretimi tarihi Paşabahçe Vapuru’nu, 70’nci yaşında restore etti.

Paşabahçe için “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında düzenlenen tören, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, milletvekilleri, belediye başkanları ve Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

KILIÇDAROĞLU: BİR TARİHİ YENİDEN YAŞATMAK GÜZEL BİR ŞEY

“Bir tarihi yeniden yaşatmak olağanüstü güzel bir şey” diyen Kılıçdaroğlu, “Ulusları ulus yapan, onların tarihleridir. Kent yapan da o kentin kendi tarihidir. Eğer yöneticiler, kendi yaşadıkları veya yönettikleri kente yabancılaşırlarsa, tarihi de unutmuş olurlar. Bu bağlamda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızın İstanbul'un tarihini yeniden restore edip, ortaya çıkarması, olağanüstü güzel bir olay. Yerebatan Sarnıcı’nı yine birlikte açmıştık. Bir anlamda dünyanın merkezi gibi gördüm orayı. Zaten üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış olan bir İstanbul'un neresini kazırsanız, neresine el atsanız, mutlaka bir tarih çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Geçmişte 12 yıl boyunca İstanbul Göztepe’de ikamet ettiği bilgisini paylaşan Kılıçdaroğlu, bu nedenle Şehir Hatları vapurlarının kendisi için de önemli olduğuna vurgu yaptı. Vapur anılarına konuşmasında yer veren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Bey, gerçekten de büyük bir özveriyle İstanbullulara hizmet etmek istiyor. Kendisi ve kadrosuyla beraber olağanüstü çaba harcıyor. Engellilerin çıkarıldığını biliyorum. Zorlukların çıkarıldığını biliyorum. Ama Ekrem Başkan, bir konuda çok başarılı. Bütün engelleri aşıp amaca ulaşma konusunda, son derece başarılı. Medyadan örnek verdi Sayın Başkan. Hiç önemi yok onların. Hiçbir önemi yok. İstanbullu sizi görüyor Sayın Başkan. İstanbullu sizi tanıyor. İstanbul için ne yaptığınızı, İstanbullular da biliyor. Sadece İstanbullular değil, aslında bütün dünya biliyor. Aynı anda 10 büyük metro inşaatını yapan dünyada başka bir metropol yok. Bunların tamamı durmuştur. Çalışmıyordu bunlar. Ama şimdi buralarda harıl harıl insanlar çalışıyorlar, İstanbullulara hizmet etmek için.”

Millet İttifakı belediyelerinin beğendiği bir özelliğini katılımcılarla paylaşan Kılıçdaroğlu, “Hizmet ettikleri kente hesap verme gibi, yaptıkları harcamaların kuruşu kuruşuna hesabını vermek gibi; yani saydam bir yönetimi savunuyorlar, saydam bir yönetimden yanalar. İnşallah bunu, Türkiye bağlamında da gerçekleştireceğiz. Devleti yönetirken, devletin saydam olmasını, devleti yönetenlerin kendi halkını hesap vermesini ve bu hesap vermenin de onurlu bir görev olduğunu, sadece Türkiye değil, bütün dünyaya anlatacağız. Bundan da bütün arkadaşlarımın emin olmasını isterim” dedi.

imamoglu-ndan-hurriyet-gazetesinin-haberine-tepki-1051778-1.

KILIÇDAROĞLU'NDAN İMAMOĞLU'NA TEŞEKKÜR

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“İstanbul, aynı zamanda bir kültür merkezi, dünyanın kültür merkezi. Ciddi bir entelektüel birikimin bütün dünyaya buradan yayılmasını, buradan anlatılmasını da çok arzu ederim. Bu konuda da Ekrem Başkan'ımız elinden gelen bütün çabayı gösteriyor. Sayın Başkan, bütün konukların önünde, huzurunda yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Tabii en büyük teşekkür, yanında oturan kadın Genel Müdür’e. Size de teşekkür ederim. Kadınların artık çalışma yaşamında çok daha fazla ve etkin yerlerde olması lazım. Geçen, yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı arkadaşıma dedim ki; ‘Kazandığımız belediyelerde eskiden kaç kadın yönetici vardı, şimdi kaç kadın yönetici var; bunu bir çıkar.” Önemli bir artışımız var. Ama belli bir zaman dilimi içinde bu artışın daha belirgin olarak ortaya çıkacağını düşünüyorum. Hepinize teşekkür ederim.”

İMAMOĞLU: ANILARIYLA ÇOK GÜÇLÜ BİR İSTANBUL HATIRASINDAN BAHSEDİYORUZ

Konuşmasına, “12 yıl önce denizden koparılıp, emekli edilmeye çalışılan vapuru hayata döndürmenin bu güzel anında birlikteyiz” sözleriyle başlayan İmamoğlu, “Paşabahçe Vapuru, 1952 yılında bu şehrin hayatına girmiş ve çok sevilmişti. Anılarıyla çok güçlü bir İstanbul hatırasından bahsediyoruz. İstanbul'da deniz sevgisinin belki de simgelerinden birisiydi. Yönetime geldiğimizde terk edilmiş, çürümeye bırakılmış bir tersanenin tekrar hayata dönmesini sağlamak da aslında yolculuğumuzun önemli bir bölümündeydi” dedi.

DEDETAŞ’A TEŞEKKÜR

Şehir Hatları tarihinde ilk defa kadın genel müdürün de kendi dönemlerinde görev yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, “O da ayrı bir gurur vesilesi. Sinem Dedetaş'a emanet ettik. Tabii o da bizi hep gururlandırdı. Hem kendisine, ekibine ve tersanenin bütün çalışanlarına yürekten teşekkür ediyorum. Bugün Haliç Tersanesi’nin bilgi- birikimi sayesinde, hayatını buraya adamış ustaların ve de yeni nesille beraber, yeni yetiştirdiği yine usta ve çırakların sayesinde Paşabahçe bu kadar güzel yeniden inşa edildi 1,5 yılda. Restorasyon konusunda yine bu süreçler ve çağrılar ortaya konduğunda bizi yalnız bırakmayan Beykoz Belediyesi'ne ve değerli başkanı Murat Aydın'a da buradan teşekkür ediyorum iş birliğinden dolayı. Gemiyi seyir emniyeti ve yolcu güvenliğini temel alarak, orijinal yapısını ve tasarımını da tümden koruyarak sefere çıkacak hale getirdik. Bugün inşallah, o tarihi tadı hep birlikte alacağız” diye konuştu.

imamoglu-ndan-hurriyet-gazetesinin-haberine-tepki-1051779-1.

HÜRRİYET'E TEPKİ

Konuşmasında, Hürriyet gazetesinin Paşabahçe Vapuru’yla ilgili yaptığı haberi veriş biçimini de gündeme getiren İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bu marifetimizi gören ve neredeyse tam sayfa haber yapan Hürriyet gazetesine teşekkür etmek istiyorum. Ben, sayfayı 6-7 kez taradım Genel Başkanım ve ne yazık ki içinde, ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi var, ne Şehir Hatları’nın şirket adı var, ne Genel Müdürü var, ne bir şey var… Bir an, ‘Acaba gemi uçarak gelip buraya kondu mu’ diye düşün. ‘Kendi kendini restore etmiş mi’ diye düşündüm. Tabii yani biraz gülmekte de fayda var. Ama çok önemli değil. Bu süreci tamamlayan, hayata geçiren kurumdan bahsetmemeyi bile başarabilen bir aklın, gerçekten bu ülkeye verecek hiçbir faydası kalmamış demektir; hiç. Hiçbir değerine sahip çıkamazlar. Aynı şeyi Yerebatan Sarnıcı’nda da yaptılar. Çok tesadüftür Genel Başkanım; yine bu sayfanın hemen yan sayfasında şöyle açtığınızda, o bir sayfada her gün televizyonlarda görmeye alıştığımız birinin tek sayfada altı fotoğrafını da görebilirsiniz bu arada. Gerçekten bu aklın, bu ülkeye, bu şehre, bu ülkenin insanlarına, çocuklarına, maneviyatına verecek tek bir şeyi kaldığını artık düşünmüyorum.”

Konuşmaların ardından İmamoğlu ve Dedetaş, 1952 yılında inşa edilen Paşabahçe Vapuru anısına 1952 adet basılan hatıra pullarından “1 numaralı” olanını Kılıçdaroğlu’na takdim etti. Daha sonra Paşabahçe Vapuru’na binen Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve beraberlerindeki heyet, Sunay Akın’ın keyifli anlatımıyla Haliç turu yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol