birgün

24° AÇIK

İmamoğlu'ndan suç duyurusu: İstanbul Havalimanı'na sözleşme tarihinden önce girildi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yıkımına tepkilerin ardından ara verilen Atatürk Havalimanı ihalesini alan firma hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

GÜNCEL 18.05.2022 11:38
İmamoğlu'ndan suç duyurusu: İstanbul Havalimanı'na sözleşme tarihinden önce girildi
Abone Ol google-news

AKP'nin Millet Bahçesi yapmak üzere çalışma başlattığı, pistlerinin yıkımına tepkilerin ardından ara verilen Atatürk Havalimanı gündem olmaya devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atatürk Havalimanı ihalesini alan firmanın sözleşme tarihinin 16 Mayıs olması ancak iş makinelerinin günler öncesinden pistlere girmesi sebebiyle suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

İmamoğlu, Atatürk Havalimanı ihalesini alan Yapı ve Yapı firmasının projeyle ilgili ihale sözleşmesini 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü imzaladığını belgesiyle açıkladı. İmamoğlu, müteahhide ait iş makinelerinin ise günler öncesinden pistlere girdiğine dikkat çekti.

f6c7d30c-8031-44e4-a35b-f5553b60c84c.jpeg

NE OLMUŞTU?

Beşli çeteye yaptırılan ve işlettirilen İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla 2019 yılında kapatılan Atatürk Havalimanı’nın pistleri üzerine, 2020’nin başında Covid-19 salgını nedeniyle bir pandemi hastanesi inşa edilmişti. İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ali Kıdık, Yeşilköy'deki Atatürk Havalimanı'nın yıkılarak Millet Bahçesi yapılacağını Söz konusu duruma birçok siyasetçi tepki göstererek yıkma kararının durdurulmasını istemişti.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, yıkıma tepki göstermek için parti heyetiyle beraber havalimanına gitmiş "Katarlı ve Suudi Arabistanlı, her kim alıyorsa fakirin tek bir kuruşunu cebine atmak üzere buraya teklif verenlerden CHP iktidarında hesap soracağız" ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol