birgün

14° PARÇALI BULUTLU

İmamoğlu'nun avukatı: Samsun'a atanan hakim ile ilgili HSK'ye başvuracağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatı, müvekkilinin hapis cezası aldığı davanın ilk hakimi Hüseyin Zengin’in kendi isteği dışında Samsun’a atanması ile ilgili yarın HSK'ye başvuracaklarını açıkladı. Avukat Özer ayrıca söz konusu iddiaları paylaşan gazeteciler Barış Terkoğlu ve Murat Ağırel'in de ifadelerine başvurulmasını talep edeceklerini bildirdi.

GÜNCEL 12.01.2023 19:07
İmamoğlu'nun avukatı: Samsun'a atanan hakim ile ilgili HSK'ye başvuracağız Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Taşkın Özer, İmamoğlu’nun hapis cezası aldığı ve siyasi yasak uygulanması kararı verilen davaya ilk olarak bakan hakim Hüseyin Zengin’in karar aşaması öncesinde kendi isteği dışında Samsun’a atanması ve bu atamayla ilgili olarak kamuoyunda yer alan iddialar hakkında inceleme yapılması amacıyla yarın Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) başvuracaklarını açıkladı. Özer, "Barış Terkoğlu ve Murat Ağırel’in de ifadelerine başvurulmasını talep eden bir dilekçeyle yarın HSK’ya başvuracağız" dedi.

Avukat Taşkın Özer, müvekkili İmamoğlu’nun 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyaset yasağı cezası aldığı davaya ilk olarak bakan hakim Hüseyin Zengin’in Samsun’a atanması ve bu atama ile ilgili olarak ortaya çıkan iddiaların araştırılması için yarın HSK’ye başvuracaklarını söyledi.

TERKOĞLU VE AĞIREL’İN İFADELERİNE BAŞVURULMASINI TALEP EDİLECEK

Avukat Taşkın Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Müvekkilimiz Ekrem bey hakkında İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bir karar verildi. Bu dava, devam ederken Samsun’a atanan Hüseyin Zengin isimli bir hakim var. Biz de bu atamanın ‘doğal hakim ilkesi’ dediğimiz bir ilke vardır hukukta. Bunun ihlal edildiğine yönelik kaygılarımız vardı zaten yargılama süresince. Daha sonra kamuoyunda birtakım iddialar ortaya atıldı. Hakime şöyle denildi, böyle denildi gibi. Neticesinde bu iddiaları da işin içine katarak, bu iddialara ilişkin olarak HSK Başkanlığı’nın bir müfettiş görevlendirmesi, bu iddiaları araştırması, bu iddialara ilişkin bir inceleme ve soruşturma yapmasını talep edeceğiz. Aynı zamanda bu iddiaları ortaya atan iki gazeteci var, Barış Terkoğlu ve Murat Ağırel, bunların da ifadelerine başvurulmasını talep eden bir dilekçeyle yarın HSK’ya başvuracağız."

İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine 'ahmak' dediği gerekçesiyle yargılandığı davada, 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. İmamoğlu hakkında ayrıca siyasi yasak uygulanması kararı verilmişti. İmamoğlu'na siyasi yasak gelmesi için davanın İstinaf ve Yargıtay aşamalarının tamamlanması gerekiyor. Karar kesinleşirse İBB Meclisi İmamoğlu yerine yeni başkan seçecek. İmamoğlu ayrıca 2023 ve 2024 seçimlerine de katılamayacak.

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol